Pereiti prie turinio

Aisrizenveltas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ledo urvas

Aisrizenveltas (vok. Eisriesenwelt – „ledo milžino pasaulis“) – didžiausia urvų sistema Europoje, Teneno masyve, 40 km į pietus nuo Austrijos miesto Zalcburgo. Urvų labirintas driekiasi daugiau nei 42 km.

Ledo urvus 1879 m. atrado gamtininkas Antonas von Poseltas–Čorichas (Anton von Posselt–Czorich). Prasiskverbęs į kalną apie 200 m, jis rado ledo sieną ir toliau nebėjo.

1912 m. ir 1913 m. ledo urvus toliau tyrinėjo prityręs urvų tyrinėtojas Aleksanderis von Morkas (Alexander von Mörk). Jo ekspedicija iškirto ledo sienoje laiptus ir už jos pamatė nuostabius ledo darinius, kuriuos von Morkas pavadino Eisriesenwelt. Įžengus į urvą, kelią pastoja 30 m aukščio ledo siena, jos viršuje – olų ir urvų labirintas.

Ledo kriokliai atsirado vandeniui sunkiantis į kalkakmenio urvus, susiformavusius prieš 2 milijonus metų. Šiame aukštyje – Ledo urvai yra daugiau nei 1500 m virš jūros lygio – žiemą temperatūra urvuose būna labai žema. Šaltinių ir lietaus vanduo, prasismelkiantis ir lašantis į urvus, nespėja sukurti kalkakmenio urvams būdingų stalaktitų bei stalagmitų, nes tuoj pat užšąla visokiausiais pavidalais.

Ledo urvai (anglų ir vokiečių k.)