Pereiti prie turinio

Advokatas notaras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jaunasis notaras prie savo rašomojo pulto (apie 1830 m.)

Advokatas notaras, notaras advokatas (vok. Anwaltsnotar) – advokatas, galintis veikti ir kaip notaras; teisinė profesija, jungianti 2 teisinių profesijų (veiklos, funkcijų, statuso) elementus.

Vokietija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Advokatas notaras gali veikti ir kaip advokatas, ir kaip notaras, tačiau vienu metu – tik kaip 1 kurios nors profesijos atstovas. Kiekvienu atveju veikdamas jis turi aiškiai išreikšti, ar jis veiks (veikia) kaip advokatas, ar kaip notaras. Jei jis veikia kaip notaras, jį saisto notaro profesiniai reikalavimai bei taisyklės. Esminė pareiga – nešališkumas. Advokatas, priešingai, yra įpareigotas veikti kaip savo kliento interesų atstovas, juos ginti.

Notaras daugumoje valstybių negali turėti kitokios atlygintinos profesinės veiklos, eiti tam tikrų pareigų (pvz., veikti kaip valdybos, Stebėtojų tarybos narys, įmonės patarėjas). Jei gretutinė veikla tam tikrose valstybėse ir yra leidžiama, jai reikalingas specialus leidimas (išduodamas notarų priežiūros institucijos). Notaras advokatas gali veikti kaip advokatas, patentinis patikėtinis, mokesčių patarėjas, auditorius, laisvai samdomas buhalteris ar sąskaitininkas ir pan. Jis gali būti profesinės bendrijos nariu.

Vokietijoje advokatas notaras gali veikti teismų apygardose, kuriose tokia profesija buvo leidžiama iki 1961 m. balandžio 1 d. Notarai advokatai yra tokiose federalinėse žemėse kaip Brėmenas, Berlynas, Šlėzvigas-Holšteinas, Žemutinė Saksonija, Hesenas, Badeno-Viurtembergo žemės Viurtembergo dalyje, tam tikrose Šiaurės Reino-Vestfalijos dalyse. Notarai advokatai sudaro vad. advokatūrinio notariato dalį.

2008 m. notarų advokatų skaičius Vokietijoje – 6920 (palyginti su 2007 m. skaičius sumažėjo 135). 2008 m. sausio 1 d. buvo iš viso 8513 notarai. Iš jų tik 1593, t. y. tik kas penktas – „paprastas“ notaras (Nur-Notar).

Juos vienija Vokietijos advokatų notarų susivienijimas.

Reikalavimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Advokatas Vokietijoje, norintis dirbti ir notaru, turi turėti 5 metų profesinę patirtį ir srityje, kurioje jis pageidauja dirbti, – 3 metų nepertraukiamos advokato praktikos pagrindinėse pareigose. Be to reikalinga baigti tam tikrus kursus. Skyrimas notaru vyksta kaip ir paprasto notaro. Tvarką reguliuoja federalinių žemių teisės aktai. Šioje srityje taip pat yra ir konstitucinės doktrinos (VFR Konstitucinio Teismo praktikos).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]