Adelaida Paryžietė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Adelaida Paryžietė

Adelaida Paryžietė (pranc. Adélaïde de Paris; g. apie 850853 m. – m. 901 m. lapkričio 10 d.) – Vakarų Frankijos karalienė, Liudviko II Mikčiaus žmona. Karolio III Naiviojo motina.

Gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Adelaida buvo Paryžiaus grafo palatino Adalardo Paryžiečio duktė. Jos prosenelis buvo Paryžiaus grafas Bego Paryžietis. Jos prosenelė Alpaisa, Bego žmona, buvo karaliaus Liudviko I Pamaldžiojo ir Teodelindos Sensietės dukra pavainikė.

Vakarų Frankijos karalius Karolis II Plikagalvis išrinko Adelaidą kaip būsimą savo sūnaus ir įpėdinio Liudviko žmoną. Tam trukdė Liudviko santuoka, jis slaptomis prieš tėvo valią buvo vedęs Ansgardą Burgundę. Tuo metu Ansgarda ir Liudvikas jau turėjo 2 vaikus (būsimieji Liudvikas III ir Karlomanas II), Karolis suagitavo popiežių Joną VIII panaikinti jo sūnaus Liudviko santuoką. O tada, 875 m. vasarį, Karolis II apvesdino savo sūnų ir Adelaidą Paryžietę.

Tačiau ši santuoka buvo ginčijama dėl poros artimos kraujo giminystės. 878 m. rugsėjo 7 d. popiežius karūnavo Liudviką II, kuris praeitais metais buvo paveldėjęs Vakarų Frankijos sostą po tėvo mirties, bet atsisakė karūnuoti Adelaidą.[1]

879 m. balandžio 10 d. Liudvikas II Mikčius mirė Kompjenėje, ir tada jis ir Adelaida neturėjo įpėdinių. Tačiau Adelaida tuo metu buvo nėščia, ir po vyro mirties, 879 m. rugsėjo 17 d., pagimdė sūnų Karolį, būsimąjį karalių Karolį III Naivųjį.[2] Šio vaiko gimimas sukėlė konfliktą tarp Adelaidos ir ankstesniosios išskirdintos žmonos Ansgardos. Ansgarda ir jos sūnūs kaltino Adelaidą neištikimybe. Adelaida savo ruožtu irgi ginčijo Ansgardos sūnų teises į sostą. Ansgardos sūnūs Liudvikas ir Karlomanas II visgi paveldėjo sostą ir tapo karaliais – valdė abu vienu metu (diarchija), tačiau gana greitai (882 ir 884 m. spalį) mirė nepalikdami palikuonių. Tada dėl Vakarų Frankijos sosto varžėsi Paryžiaus grafas Edas ir Karolis III Storasis.

Karolis Naivusis 898 m. spalį užėmė tėvo sostą, o jo motina padėjo jį karūnuoti.

Adelaida Paryžietė mirė 901 m. lapkričio 10 d. Lane (Laon). Palaidota Saint-Corneille abatijoje Kompjenėje (Pikardija).[3]

Vaikai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Ermentruda – g. apie 875/878 m.
  2. Karolis III Naivusis – g, 879 m. rugsėjo 17 d. Vakarų Frankijos karalius (valdė 898–923 m.).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. McKitterick, Rosamond (2005). New Cambridge Medieval History. Cambridge University Press. p. 136. ISBN 0-521-36292-X. {{cite book}}: Cite has empty unknown parameter: |coauthors= (pagalba)
  2. McKitterick, Rosamond (2005). New Cambridge Medieval History. Cambridge University Press. p. 138. ISBN 0-521-36292-X. {{cite book}}: Cite has empty unknown parameter: |coauthors= (pagalba)
  3. My Lines Nuoroda tikrinta on 6 January 2009