Pereiti prie turinio

AGS-17 Plamia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
AGS-17 Plamia
Tipas automatinis stovinis granatsvaidis
Variantai AGS-17A
Šalis TSRS, Rusija
Sukurtas 1967
Naudotas nuo 1971
Kalibras, mm 30
Šovinys, mm granata VOG-17
Šaudymo sparta, n/min. 100 (kovinė – 65)
Svoris, kg 18 (su stovu – 30)
Ilgis, mm 840
Vamzdžio ilgis, mm 290
Pradinis greitis, m/s 120
Taikymo tolis, m 1700
Maks. šūvio nuotolis, m 2000
Dėtuvė 29 (juostoje)

AGS-17 Plamia – tarybinis 30 mm graižtvinis automatinis stovinis granatsvaidis, aptarnaujamas dviejų karių.

Skirtas apginkluoti pėstininkų kuopas ir naikinti gyvajai jėgai bei nešarvuotiems taikiniams (pvz., sunkvežimiams). Efektyvus apšaudant plotus su gyvąja jėga. Gali šaudyti tiek lėkšta, tiek iškila trajektorija.

Konstravimo darbai pradėti 1967 m. Nudelmano vardo konstruktorių biure. Spėjama, kad poreikį sukonstruoti tokį ginklą sukėlė konfliktai TSRS-Kinijos pasienyje ir tai, kad JAV kariuomenė tokius ginklus jau naudojo Vietnamo kare. Buvo manoma, kad toks ginklas bus labai efektyvus, jei teks atremti masines atakuojančių pėstininkų bangas iš artimo ir vidutinio nuotolio. Į ginkluotę priimtas ir gamyba prasidėjo 1971 m. Gaminamas Viatskije Poliany gamykloje Molot. AGS yra rusiško termino автоматический станковый гранатомёт santrumpa.

Naudojant mechaninį taikiklį tiesioginiu taikymu galima šaudyti iki 700 m. Šaudant dideliu nuotoliu naudojamas 2,7 karto didinantis optinis taikiklis PAG-17, turintis skalės apšvietimą nakčiai. Kovinė patirtis parodė, kad efektyviausia šaudyti serijomis po 3-5 granatas.
Granatsvaidis naudojamas su trikoju stovu SAG-17, kurio masė – 12 kg. Stovas turi įtaisą, kuris leidžia nutaikyti šaudant iškilomis trajektorijomis iš uždarų pozicijų.

Pirmą kartą panaudoti kovos veiksmuose Afganistano kare. Buvo naudojami tiek pėstininkų, tiek sraigtasparnių, tiek šarvuočių variantai.

Šiuos granatsvaidžius naudoja Rusija, NVS šalys, Kinija, Afganistanas, Angola, Čadas, Kuba, Iranas, Mozambikas, Nikaragva, Lenkija, Pietų Afrikos Respublika.

Šaudmenys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaudmenys juostoje, kurioje telpa 29 unitariniai granatų šoviniai. Juosta sudėta metalinėje dėžėje, kuri tvirtinama prie granatsvaidžio dešinėje pusėje. Juosta užtaisoma rankomis ar naudojant specialų juostų užtaisytuvą.

Granatsvaidis naudoja dvejopas granatas:

  • VOG-17M – dabar gaminamas granatų variantas su fugasiniu užtaisu ir pusiau gatavais kaunančiais elementais.
  • VOG-30 – su galingesniu užtaisu ir sustiprintu skeveldriniu veikimu ir didesniu kovimo spinduliu.

Be kovinių šovinių su skeveldrinėmis granatomis naudojami ir pagalbiniai šoviniai:

  • mokomieji šoviniai. Jie neturi nė sviedžiamojo, nei sprogstamojo užtaiso. Jie naudojami mokantis užtaisyti granatsvaidį ir kt.
  • praktiniai šoviniai VUS-17. Jų granatos užtaisytos ne sprogstamąja medžiaga, o dūminiu užtaisu, skleidžiančiu oranžinius dūmus, kurie leidžia pamatyti granatos kritimo vietą. Šios granatos neturi skeveldrinio apvalkalo, o jų sienelės storesnės. Ant šių šovinių užrašyta ВУС-17 ir jie pažymėta raudona žiedine juosta.

Aviacinis variantas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

AGS-17 naudojamas ir sraigtasparniams apginkluoti. Aviacinis variantas AG-17A turi elektrinį nuleistuką, šūvių skaitiklį, šaudymo sparta padidinta iki 420–500 šūv./min. Masė – 22 kg. Ginkluotėn priimtas 1980 m. Vamzdis turi radiatorių, kuris ataušina vamzdį ir intensyviau šaudant.
Granatsvaidžiai būdavo įrengiami Mi-8 šoninėse duryse ir Mi-24 konteineriuose.

Naujesnis variantas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Už AGS-17 naujesnis ir efektyvesnis automatinio stovinio granatsvaidžio variantas yra AGS-30.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]