Ašvaghoša

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Ašvaghoša (skr. अश्वघोष = IAST: Aśvaghoṣa; ~80150 m.) – indų poetas, dramaturgas, žymus budizmo filosofas. Jis buvo vienas pirmųjų budistų, pradėjęs rašyti klasikiniu sanskritu (jo pirmtakai naudojo maišytą sanskritą).

Gimė Košalos valstybėje, Saketos mieste (dab. Ajodhija), žymiame kaip Ramos miestas. Nors gimė veikiausiai brahmanų šeimoje, vėliau atsivertė į budizmą. Jo kavja budistinėmis temomis buvo populiari Kušanų imperijoje: legenda sieja jo vardą su žymiausiu imperatoriumi Kaniška (valdė nuo 127 m.). Vienas pasakojimas liudija, kad Ašvaghoša, jau užsitarnavęs didžiulę šlovę, buvo nusiųstas imperatoriui kaip duoklė.

Žinoma, kad Ašvaghoša sukūrė du budistinius epus, 4 dramas, keletą stotrų (tačiau pastarųjų autorystė abejotina).

  • Buddhacarita („Budos gyvenimas“) – epinė mahakavjos stiliaus sanskrito poema apie Budos gyvenimą. Kūrinį sudarė 28 dalys (iki dabar išliko mažiau nei pusė);
  • Saundarānanda („Žavingasis Nanda“) – 8 giesmių humoristinė kavja apie Budos įbrolį Nandą. Remiasi Pali kanonu (22–23 udanos);
  • Śāriputra – 9 veiksmų drama, parašyta remiantis Pali kavja, tačiau autoriaus ženkliai pakeista;
  • Rāṣṭrapāla – neišlikusi Ašvaghošos drama (ją mini Dharmakirtis, jos siužetų yra Pali kanone);
  • Somadatta – nuotrupomis išlikusi humoristinė drama;
  • nežinimo pavadinimo alegorinė drama (išlikę nuotrupos) apie Šlovę, Tvirtybę, Protą ir Išminčių (panašu į Samyutta Nikāya Pali kanone).

II a. stotras (pašlovinimus), skirtas Budai, neretai linkstama priskirti Ašvaghošai. Visa eilė šio laikotarpio stotrų buvo rastos didesniais ar mažesniais fragmentais seniai sunaikintuose Vidurio Azijos budistiniuose centruose, o viena jų – užbaigto rankraščio pavidalu. Kiti tos pačios tradicijos kavjos kūriniai išliko Nepale. Pilna stotrų ir kitų kūrinių serija išliko tibetietiškais vertimais (tibetietiška rinktinė).