Žmogaus teisių stebėjimo institutas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Žmogaus teisių stebėjimo institutas (ŽTSI) – nevyriausybinė organizacija, dirbanti žmogaus teisių srityje Lietuvoje. Institutas buvo įkurtas 2003 m., siekiant skatinti atviros, demokratinės visuomenės vystymą(si) Lietuvoje.

Misija, tikslai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žmogaus teisių stebėjimo instituto misija – ugdyti atvirą demokratinę visuomenę, įtvirtinant žmogaus teises ir laisves.

Instituto tikslai:

  • Vystyti Lietuvos pilietinės visuomenės gebėjimus stebėti ir veikti valstybinę žmogaus teisių politiką bei praktiką;
  • Skatinti žmones naudotis žmogaus teisėmis ir, esant reikalui, padėti jas apginti;
  • Vystyti žmogaus teisėms pagarbią kultūrą Lietuvoje, keliant į viešumą žmogaus teisių pažeidimo atvejus, jų priežastis ir pasekmes, skatinant viešas diskusijas bei dialogą tarp piliečių ir valstybės institucijų su žmogaus teisių užtikrinimu susijusiais klausimais, motyvuojant valstybės institucijas ir pareigūnus efektyviai tobulinti teisės aktus, programas bei paslaugas, orientuotas į žmogaus orumo bei žmogaus teisių apsaugos įtvirtinimą, raginant valdžios institucijas atsiskaityti visuomenei dėl politikos ir praktikos, liečiančios žmogaus teisių apsaugą.

Funkcijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Institutas vykdo kasdienę valstybės institucijų ir teismų darbo stebėseną, viešai reaguoja į padarytus ar potencialius žmogaus teisių pažeidimus, atlieka tyrimus, ruošia išvadas ir rekomendacijas, inicijuoja strategines bylas teismuose, organizuoja kampanijas ir renginius, kurių tikslas – didinti visuomenės narių sąmoningumą ir žinias žmogaus teisių srityje.

Prioritetinės veiklos sritys – kova su rasizmu, antisemitizmu, ksenofobija, homofobija, netolerancija bei diskriminacija, teisė į privataus gyvenimo gerbimą, apimant asmens duomenų apsaugą bei privatumo apsaugą elektroninėje erdvėje, teisė į teisingą teismą, įskaitant teisminės valdžios organizavimą bei funkcionavimą, asmenų, esančių uždarose institucijose, teisės, visų pirma, psichikos sveikatos institucijų pacientų bei vaikų namuose ar specializuotose ugdymo įstaigose gyvenančių asmenų.

2009 m. pradėta geros valios žmogaus teisių ambasadorių programa, į veiklą įtraukianti žinomus žmones iš meno, politikos, verslo bei pramogų pasaulio. Pirmąja geros valios žmogaus teisių ambasadore tapo laidų vedėja, keramikė, dailininkė Nomeda Marčėnaitė. 2010 m. gruodžio mėn. nauju ambasadoriumi paskelbtas Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro operos solistas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius Vytautas Juozapaitis[1].

Nuo 2012 metų vykdo tuometinės ŽTSI Programų direktorės Dovilės Šakalienės Norvegijos Užsienio reikalų ministerijos kvietimu parengtą pilietinės visuomenės paramos programą (NVO Programa Archyvuota kopija 2016-06-29 iš Wayback Machine projekto.), finansuojamą 2009–2014 m. finansinio laikotarpio Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]