Pereiti prie turinio

Žagienis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Žagienis
Ilgis 11,1 km
Baseino plotas 27,3 km²
Ištakos Uliūnai
Žiotys Nevėžis
Šalys Lietuvos vėliava Lietuva

Žagienis – upė Lietuvoje, Panevėžio rajone ir mieste; kairysis Nevėžio intakas. Ilgis 11 km, baseinas apima 27,3 m². Teka Panevėžio mieste ir rajone, jo vaga ištiesinta, kanalizuota.

Žagienio upelis prasideda Panevėžio rajone, Uliūnų kaimo šiaurinėje dalyje, laukuose tarp Panevėžio miesto Šilaičių kapinių ir Šeidukinės miško. Teka ištiesinta vaga į šiaurę Panevėžio kryptimi, į vakarus nuo kelio  A8  PanevėžysAristavaSitkūnai . Kerta magistralę  A2  VilniusPanevėžys , už kurios prisijungia dešinysis intakas – Degsčius. Mieste prateka Aukštaičių ir Žemaičių gatvių kvartalus, pro individualias sodybas, daugiabučius namus, garažų bendriją.

Žagienis pasiekia Nevėžį pratekėjęs Skaistakalnio parką. Upelio žemupyje pasitaiko potvynių, kuriuos sukelia ne tik pakilęs Nevėžis, bet ir apsigyvenančių bebrų renčiamos užtvankos.[1] Telkšo Skaistakalnio tvenkinys, sudarytas užtvenkus Žagienį už 0,1 km nuo jo žiočių Nevėžyje. Parke upelio pakrantės prižiūrėtos, apželdintos, eksponuojamos lauko rieduliais suformuotos nedidelės kaskados, įrengti tilteliai.

Prie Žagienio įsikūrusios gyvenvietės: Šilaičiai, Šilagalys, Pažagieniai, Daumėnai, Staniūnai, Panevėžys.

Hidrologinis nr. 13010250.[2]

Jau tarpukariu ir po Antrojo pasaulinio karo Žagienis buvo numelioruotas. Nuo to laiko upelis atlieka melioracijos kanalo funkciją. Kaip ir Nevėžio upėje, jame įrengti lietaus ir paviršinių nuotekų tinklų išleistuvai, kuriais surenkamos paviršinės bei lietaus nuotekos iš aplinkinių gatvių, šaligatvių, pievų ir kitų paviršių.[3] Urbanizuota teritorija tekantis siauras, negilus upelis nuolat kenčia nuo įvairios kilmės teršalų: naftos produktų, plastiko gaminių, buitinių šiukšlių. Pasak aplinkos apsaugos specialistų, pavojingi teršalai upelyje pastebimi po 4-5 kartus per metus, ypač po didesnio kritulių kiekio. Į upelį nuvestos dalies Panevėžio miesto paviršinės lietaus nuotekos, be to, prie taršos prisideda neatsakingi gyventojai. Upelio vagos valymo darbams Savivaldybė priversta samdyti specializuotą įmonę.[4][5]

Žagienio vardas tikriausiai kilęs nuo lietuviško „žagti“ – teršti (valgį ar gėrimą), ragaujant ne iš savo indo, daryti nemalonų vartoti; daryti nešvarų, tepti. Taip būtų kalbama apie upelį su nešvariu, drumstu vandeniu. Kita vertus, vandenvardis gali būti siejamas su žodžiu „žagas“ – lauke sukrauto šieno, šiaudų ar javų didelė krūva, kūgis. Tai būtų upelis, bėgantis per šienaujamus laukus.[6]