Šuns būda

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Dekoruota šuns būda Meldučiuose (Anykščių raj.)

Šuns būdašuniui skirtas namelis ar kitas nedidelis panašus pastatas, buveinė su sienomis ir stogu, apsaugantys gyvūną nuo nepalankių oro sąlygų. Uždaroje būdoje įrengtas guolis gali teikti gyvūnui saugumo jausmą, nes joje galima pasislėpti, taip pat apsaugo nuo blogo oro (kritulių, šalčio), teikia pavėsį. Šuns būdos pastatomos saugomos teritorijos pasirinktoje vietoje, atskirame voljere, jos įrengiamos veislynuose, gyvūnų globos namuose.

Konstrukcija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žmonės šunims, kaip ir kitiems naminiams gyvūnams, dažnai pastato jų pačių namus primenančias mažesnes gyvenamųjų namų versijas. Šuns būdai pagaminti tinka daugelis medžiagų, tokių kaip natūrali mediena ar drožlių plokštė, kurie gali užtikrinti saugias ir higieniškas šuns laikymo sąlygas. Stogui uždengti naudojamos vandeniui nelaidžios dangos. Būdos valymo patogumui įrengiamas pakeliamas ar nuimamas stogas. Būda turi būti pakelta nuo žemės, kad ventiliuotųsi ir nedrėgtų jos pagrindas.

Būdos dydis, įėjimo angos (landos) išmatavimai priklauso nuo šuns dydžio. Šuo turėtų sugebėti stovėti savo būdoje, atsigulti ir apsisukti. Siekiant būdos viduje išlaikyti šilumą, ji neturėtų būti per daug erdvi ar per ankšta. Būdos aukštis parenkamas pagal šuns aukštį („h“):[1]

,

čia 1,4 – vadinamasis „prabangos“ skaičius; pavyzdžiui, suaugęs vokiečių aviganis yra 60–70 cm aukščio, tad šiems šunims optimalus namelio aukštis būtų nuo 85 iki 100 cm.

Būdoje, gyvūno guolyje, patiesiama pagalvėlė, čiužinys ar kita minkšta, apšiltinanti medžiaga. Natūralūs šiaudai - vienas geresnių pasirinkimų.[1] Jei būda statoma atviroje, vėjuotoje erdvėje, šuns landa turėtų būti papildomai pridengta minkštos medžiagos gabalu, tačiau tai turi būti padaryta tik tada, kai šuo apsipranta su nauja buveine.[1] Labai vėjuotose vietose prie būdos pristatomas prieangis, kuris apsaugotų nuo tiesioginio vėjo.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 1,2 Building a Dog House Archyvuota kopija 2017-03-12 iš Wayback Machine projekto.. noahrescue.com

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]