Šunų sportas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Šunų sportas

Šunų sportas – sportinė veikla, kurioje dalyvauja šunys ir vedlys - komanda, kaip vienas vienetas: kamuoliuko gaudymas, beisbolas, vikrumo varžybos (agility). Kai kurios veislės, ypač aviganiai, labai mėgsta tokią mankštą. Sportuoti gali ir kitos veislės, o dalyvauti varžybose nebūtina.

Šunų rengimas specialioms tarnyboms: apsaugos, paieškos, saugojimo ir gynimo yra savotiška sporto šaka. Specialioms tarnyboms galima rengti tik tam tikras veisles. Šunų dresuotumas tikrinamas trimis etapais. Šeimininkas turi įdėti daug darbo, būti kantrus, teisingas. Tinkamai išdresuotas šuo gali laikyti dresuotumo egzaminus (IPO).

Tinkamiausia mankšta kurtui – lenktynės, ypač išpopuliarėjusios, kai buvo išrastas mechaninis kiškis. Jos labai populiarios Britanijoje.

Šaltuosiuose kraštuose yra rengiamos šunų kinkinių lenktynės. Tokiose varžybose šunys ir jų šeimininkas turi įveikti keliasdešimt kilometrų. Jos dažnai būna daugiadienės ir dažniausiai rengiamos Aliaskoje. Tačiau šioslenktynės rengiamos ne tik toli šiaurėje, bet ir Lietuvoje. Netoli Vievio yra šunų kinkinių sporto klubas "Aliaska", kur atvažiuoja šio sporto entuziastai, kinko savo šunis, kurių dauguma yra sibiro haskiai, aliaskos malamutai arba specialiai šiai sporto šakai veistimišrūnai (euro dogai, greisteriai…) į roges, kai būna sniego, o paprastai į skuterius, triračius arba tvirtina prie dviračių. Dviratis - šuo. Šis sportas vadinama Bikejoring, Dar yra Skyjoring'as - slidės ir šuo, tačiau tai pratikuojančių žmonių Lietuvoje dar nėra. Kita kiek populeresnis sportas Canicross'as. Tai žmogus ir šuo. Prie žmogaus liemens tvirinasi specialus diržas, tarp jo ir šuns yra 2 -2,5 metro trosas su amorizatorium, o šuo truri specialias petnešas, kurios yra kitokios nei kinkant į triratį, dviratį, skuterš, roges…

Šios varžybos pradėtos rengti ir Lietuvoje: pirmą kartą 2004 m., vasario mėnesį Elektrėnuose, 2005 m. vasario 25-26 d. – Nemenčinėje.