Škotijos svaras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sidabrinis Škotijos svaro pensas. Skersmuo 18 mm, svoris 1,31 g. Kaldintas Edinburgo kalykloje apie 1351-1357 m.

Škotijos svaras (škot. Pund Scots; angl. pound scots) – Škotijos karalystės piniginis vienetas iki 1707 m. prijungimo prie Anglijos karalystės arba dabar apyvartoje esantis D. Britanijos svaro sterlingų škotiškasis variantas.

Senasis Škotijos svaras[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Škotijos svarą, pasiremdamas Anglijos ir Prancūzijos pinigų pavyzdžiu, XII a. įvedė karalius Dovydas I. Svaras buvo sudarytas iš 20 šilingų, o kiekvienas šilingas – iš 12 pensų. Vėliau Škotijos pinigų kursas buvo mušamas svaro sterlingų atžvilgiu, ir valdant Škotijos karaliui Jokūbui III svaras sterlingų buvo laikomas lygiu keturiems Škotijos svarams.

Be svaro monetų buvo kaldinamos ir sidabrinės merkų monetos, vertos 13 šilingų ir 4 pensų (23 Škotijos svaro). Kai Jokūbas VI 1603 m. tapo Anglijos karaliumi Jokūbu I, Škotijos monetų sistema buvo supanašinta su Anglijos sistema, tik 12 Škotijos svarų buvo laikomi lygiais 1 Anglijos svarui.
1707 m. Škotijos svarus kaip Škotijoje naudojamą mokėjimo priemonę oficialiai pakeitė svaru sterlingų (keitimo kursas buvo 12 su 1), tačiau Škotijoje apyvartoje Škotijos svarus dar naudojo beveik visą XVIII a.

Dabartinis Škotijos svaras[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dabar Škotijos svaras neegzistuoja kaip atskira valiuta. Trys didžiausi kliringo Škotijos bankai (Royal Bank of Scotland, Bank of Scotland ir Clydesdale Bank) spausdina svarų banknotus vietinei apyvartai. Šie banknotai naudojami visoje D. Britanijoje, bet jie dažniausi Škotijoje. Škotijos svaro kursas yra kietai susietas su svaro sterlingų kursu - Škotijos svaras lygus svarui sterlingų.

Spausdinami 5, 10, 20, 50, 100 Škotijos svarų banknotai.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]