Šiaulių rajono savivaldybės herbas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šiaulių rajono herbas

Šiaulių rajono savivaldybės herbas – vienas iš Šiaulių rajono savivaldybės heraldikos atributų. Herbo mėlyname lauke sidabrinis lokys, priekinėse letenose laikantis auksinį kirvį, prie kairiojo peties skydas su auksiniais ir juodais lygių galų kryžiais. Lokio liežuvis raudonas, nagai auksiniai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiaulių rajono savivaldybės, kaip ir Šiaulių apskrities istorija ir heraldikos ištakos tos pačios. Dėl to ir šiuo atveju, svarstant herbo motyvus, iš kelių praeityje naudotų simbolių: Lietuvos raitelio, vaizduoto pavieto antspauduose nuo 1775 m., amžiaus pabaigoje atsiradusio Žemaitijos lokio ir Rusijos Imperijos laikais trijų javų gubų, daugiausia pritarimo balsų susilaukė lokys. Tačiau savivaldybės administracijos pageidavimu nutarta jį papildyti nauja simbolika, nes vietovė garsėja ir kitais įvykiais. Tai ir 1236 m. žemaičių pergalė Saulės kautynėse (siejamos su Šiaulių žeme), kai buvo sutriuškintas kalavijuočių ordinas, ir krikščionių pasaulyje išgarsėjęs Kryžių kalnas, kurį 1993 m. aplankė Šventasis Tėvas, ir švietimas bei kultūrinė veikla spaudos draudimo metais. Iš daugelio pasiūlytų variantų pasirinkti trys simboliai: lokys, kovos kirvis ir kryžiais nusėtas skydas. Kovos kirvis ir iš Žemaitijos herbo paimta lokio figūra rodo kadaise žemaičių pasiektą pergalę prieš kalavijuočius, skydas su kryžiais simbolizuoja ne tik Kryžių kalną, bet ir tvirtą šio krašto nusistatymą išsaugoti krikščioniškąsias vertybes. Sidabrinė (balta) lokio spalva ženklina Žemaitijos, o mėlyna – Trakų vaivadijos istorines spalvas, naudotas karinėse vėliavose. Jos primena dvilypę Šiaulių administracinę priklausomybę: buvo Žemaitijoje, bet mokesčius mokėjo Trakų vaivadijos Upytės pavietui. Pagaliau herbe panaudotas auksas rodo kilnumą, o juoda spalva – mokslą bei išsilavinimą.

Šiaulių rajono savivaldybės herbą Lietuvos Respublikos Prezidentas dekretu Nr. 1677 patvirtino 2002 m. vasario 19 d.

Herbo etalono autorius – dailininkas Rolandas Rimkūnas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Lietuvos heraldika II / Lietuvos heraldikos komisija prie Respublikos Prezidento; (sudarytojas ir parengėjas Edmundas Rimša) Vilnius: Baltos lankos, 2004, ISBN 9955-584-69-6.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]