Pereiti prie turinio

Įstras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Įstras
Įstro aukštupys prie Stanionių
Įstro aukštupys prie Stanionių
Ilgis 44 km
Baseino plotas 119 km²
Vidutinis debitas 0,83 m³/s
Ištakos Karsakiškio seniūnija
Žiotys Lėvuo
Šalys Lietuva

Įstras – upė Šiaurės Lietuvoje; Lėvens dešinysis intakas.[1] Prasideda Panevėžio rajone, Žaliojoje girioje, į šiaurę nuo Paliūniškio. Teka pradžioje į pietvakarius, vėliau pasuka į šiaurę, keliskart kerta Via Baltica plentą. Dalis vidurupio ir žemupys patenka į Pasvalio rajoną. Įteka į Lėvenį į šiaurę nuo Talačkonių.

Paįstrio herbas vaizduoja tris koplytstulpius ir Įstro upelį
Įstras Pumpėnuose

Pagrindiniai intakai – Bernininkas, Kryžių ravas, Laidė (visi dešinieji). Aukštupis kanalizuotas. Slėnio plotis 40–70 km. Sausrų metu vietomis išdžiūsta[2].

Svarbiausios gyvenvietės prie Įstro: Paįstrys, Gegužinė, Pumpėnai, Talkoniai, Kalnas, Talačkoniai.

Upėvardžio (dar paliudytas kaip Ystras, Ystra, Įstra) kilmė neaiški: jei į- (in-) laikyti priešdėliu (*In-stras), tada pavadinimas sietinas su strautas, srautas („srovė, sruvėjimas“); kita vertus, į- tapimas priešdėliu gali būti vėlyvas reiškinys, todėl šaknis gali būti *isr- su intarpu -t- ir gretintina su senuoju Dunojaus pavadinimu Istros, Rusijos upe Истра, lietuvių Eisra, kurie kildinami iš žodžio eiti (ide. *eis-, is-, ois-).[3]

  1. Įstras. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. VIII (Imhof-Junusas). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2005. 337 psl.
  2. Tarybų Lietuvos enciklopedija, II t., 81 psl.
  3. Aleksandras Vanagas. Lietuvių hidronimų etimologinis žodynas. – Vilnius: Mokslas, 1981. // psl. 132