Neoliberalizmas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką

Neoliberalizmas yra intelektualinis ir politinis judėjimas, siekiantis visiško ekonominio ir politinio suverenumo privatiems verslams taikant ekonominio liberalizmo išpuolius prieš visuomenę. Neoliberalizmo legitimacija vyko pripažįstant mokslininkus, propaguojančius neoliberalizmo ideologiją (9 iš 64 Čikagos mokyklos profesorių tapo Nobelio premijos laureatais). Atsirado valstybių, eksperimentuojančių su neoliberaliu ekonominiu režimu (Čilė), tarptautinės organizacijos skatino Naujosios viešosios vadybos ir viešosios privačios partnerystės įgyvendinimą, pagrindinėse pasaulio ekonomikose (Didžioji Britanija, JAV) vyko dominuojančių politinių partijų pasikeitimai[1].

Neoliberalizmo ideologija[taisyti | redaguoti kodą]

Skirtingai nuo ankstyvojo liberalizmo, neoliberalizmas neneigia valstybinės rinkos reguliacijos jei jį gali užtikrinti privatininkų interesus, todėl neoliberalizmas pasisako už biudžetinių lėšų panaudojima privataus verslo naudai, tačiau ideologiškai priešpastato socialiai orientuotos rinkos ideologijai. Judėjimas kartais apibūdinamas kaip bandymas grįžti prie XVIII a. ir XIX a. klasikinio liberalizmo ekonominės politikos. Neoliberalai veikia keliais būdais: i) per privatizaciją arba ribotos konkurencijos atsiradimą; ii) per viešųjų subsidijų ir paramos panaikinimą ir pasikliovimą tarptautine prekyba; iii) per kvazirinkų atsiradimą[1].

Neoliberalizmo atstovai[taisyti | redaguoti kodą]

Vieni ryškiausių neoliberalizmo atstovų priklausė taip vadinamai Čikagos mokyklai, kurios žinomiausia figūra – Miltonas Friedmanas. Neoliberalizmas kaip ideologija patyrė stiprų smūgį kilus 2008-2009 m. pasaulio ekonominei krizei, kadangi nesugebėjo sukurti stabilios rinkos modelio, kuriai būtinas mokestinis, o taip pat monetarinės politikos reguliavimas bei kylančių kainų „burbulų“ kontrolė, kaip ir efektyvi kova su nedarbu: ES šalyse pasiekusiu net apie 10%.

Šaltiniai[taisyti | redaguoti kodą]

  1. 1,0 1,1 Dvorak, J. (2012). Keistas neoliberalizmo nemirtingumas? Politologija Nr.1 (65)