Jelingės runų akmenys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Didysis ir mažasis runų akmenys Jelingėje

Jelingės runų akmenys (dan. Runestene i Jelling) yra Danijoje, Jutlandijoje, Jelingės mieste.

Runos − tai senieji skandinavų rašmenys. Tūkstantį metų − nuo maždaug III a. po Kristaus iki XIII a. Skandinavijoje nevartota jokių kitų rašmenų.

Pirmieji runų užrašai datuojami II m. e. a. Paskutinieji − iš XVIII a. Runų periodizacija skirstoma į du etapus: pirmasis − senųjų runų periodas (äldre runor) 200750-ieji metai ir jaunųjų runų, arba kitaip vadinamų trumpašakių runų, periodas (yngre, kortkvistrunor) 750−1050-ieji metai.

Kartais akmenis puošia meniški margi paveikslai. Nors spalvas per šimtmečius iš dalies sunaikino vėjas ir krituliai, kai kur dar yra išlikusių jų fragmentų. Tokie neįprasti runų pavyzdžiai yra du akmenys Jelingėje. Mažesnįjį ir senesnįjį iš jų, žmonos Tyros garbei, X a. viduryje (apie 955 m.) pastatė Danijos karalius Gormas, Jelingo dinastijos įkūrėjas. Didesnysis priklauso Gormo sūnui Haroldui, Pietų Norvegijos užkariautojui, žinomam kaip Haroldas Mėlyndantis. Akmenyje užfiksuotas liudijimas, kaip Haroldas Danijoje įvedė krikščionybę: sudėtingo runų ornamento viduryje aiškiai matomas Nukryžiuotasis.

1994 m. Jelingės runų akmenys įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.


UNESCO vėliava UNESCO pasaulio paveldas
Objekto nr. 697
(anglų k.)(prancūzų k.)

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Commons-logo.svg Vikiteka: Jelingės runų akmenys – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka