Pereiti prie turinio

Šerloko Holmso muziejus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šerloko Holmso muziejus Londone

Šerloko Holmso muziejus (angl. Sherlock Holmes Museum) – vienas populiariausių privačių muziejų Londone, Anglijoje, skirtas garsiajam detektyvui Šerlokui Holmsui.

Muziejus veiklą pradėjo 1990 m. kovo 27 d. ir yra įsikūręs Baker Street, vienoje žymiausių pasaulyje gatvių. Namas pažymėtas numeriu 221b tik leidus vietos valdžiai, nes pastatas iš tikrųjų yra tarp nr. 237 ir 241. Tai netoli šiaurinio Baker Street galo centriniame Londone, prie Regento parko.

Muziejus skirtas visų pirma žymiojo detektyvo mėgėjams. 18601936 m. šiame pastate veikė nakvynės namai. Nėra išlikę jokių registracijos dokumentų, kas iš tiesų čia buvo apsistoję Viktorijos laikais.

Muziejaus adresas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tikrasis muziejaus adresas yra ne 221b, o 239.[1] Toks numeris šioje gatvėje nebuvo suteiktas nė vienam pastatui. Kai čia, dviejų miegamųjų ir vieno gyvenamojo kambario bute, esą buvo įsikūręs legendinis seklys, namų numeracija baigėsi 100-uoju. Turbūt dėl šios priežasties rašytojas Arthur Conan Doyle savo herojaus būstui parinko išgalvotą adresą.

Dėl numerio 221b, šiandien kabančio virš įėjimo į muziejų, buvo kilęs ginčas su banku Abbey National. Dar nuo XX a. ketvirtojo dešimtmečio Karališkasis paštas laiškus, adresuotus Šerlokui Holmsui, pristatydavo į banką, įsikūrusį 221 numeriu pažymėtame pastate. Tūkstančiai žmonių iš viso pasaulio garsiajam detektyvui pradėjo rašyti laiškus. Bankas tuo tikslu buvo įdarbinęs žmogų, kuris tvarkė gausią korespondenciją. Bankui persikėlus į kitas patalpas, tik po ilgų muziejaus pastangų laiškus nukreipti tinkama linkme pavyko nuo 2002 m.

Pagal kitą versiją, Šerlokas Holmsas galėjo gyventi Nortumberlendo gatvėje netoli Čering Kroso geležinkelio stoties. Iš pradžių čia buvo nedidelis viešbutis „Northumberland Arms“, dabar veikia aludė, o viršuje įrengtas neva seklio butas.

Kad virš muziejaus įėjimo galėtų pakabinti numerį 221b ir būtų išvengta painiavos, šeimininkai buvo priversti įregistruoti bendrovę pavadinimu „221b Ltd“, nes kompanijoms nedraudžiama be specialaus leidimo ant fasado pasikabinti lentelės su savo pavadinimu.

Viename iš muziejaus kambarių

Muziejų prižiūri Tarptautinė Šerloko Holmso draugija. Visas senovinis namas yra panašus į aprašytąjį detektyvuose. Interjeras išsaugotas tiksliai toks, kokį skaitytojai įsivaizduoja skaitydami apsakymus, o šiuolaikinį gyvenimą primena tik pro langus prasiskverbiantis didmiesčio triukšmas. Čia lankytojai gali ne tik apžiūrėti įvairiausius žymiojo detektyvo daiktus, pasivaikščioti jo namuose su įtikinamai atkurta kiekviena detalė, susipažinti su slaptais dokumentais, trumpam patiems pasijausti detektyvais.

Pasak legendos, šiame senoviniame pastate gyveno legendinis seklys Šerlokas Holmsas ir daktaras Vatsonas. Teigiama, jog šiuo adresu jie gyveno 18811904 m. Butą jie nuomojosi iš ponios Hadson, kuri taip pat tvarkydavo kambarius ir gamindavo maistą. Tai buvę vieni keisčiausių jos nuomininkų: seklys laikydavo savo cigarus anglių kibire, tabaką – šlepetėse, o laiškus – prismeigtus prie paveikslų. Keisti lankytojai, cheminiai eksperimentai ir smuiko muzika vėlyvą naktį buvo nemažas išbandymas poniai Hadson.

Tiek muziejuje, tiek greta įrengtoje suvenyrų krautuvėlėje gausu Šerloko Holmso reikalingų daiktų – nuo firminių cigarų iki kepurių. Lankytojai gali prisėsti ant fotelio prie židinio ir nusifotografuoti, apžiūrėti miegamąjį, o norintys užtraukti dūmą prašomi atsinešti savo pypkę. Čia pat demonstruojamos herojų vaškinės figūros, persiškos šlepetės, medžiotojo kepurė, smuikas, padidinamasis stiklas, užrašų knyga, buteliukai su vaistais, maskavimosi priemonės. Krautuvėlėje gausu unikalių dovanų, keramikos, meno dirbinių su Šerloko Holmso ir daktaro Vatsono atvaizdais.