Zoja Kosmodemjanskaja

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Zoja Kosmodemjanskaja
Zoya Kosmodemyanskaya, 1941.png
Zoja Kosmodemjanskaja
Gimė 1923 m. rugsėjo 13 d.
Tambovo srityje
Mirė 1941 m. lapkričio 29 d. (18 metų)
Maskvos srityje
Veikla tarybinė partizanė
Commons-logo.svg Vikiteka Zoja KosmodemjanskajaVikiteka

Zoja Kosmodemjanskaja (rus. Зоя Анатольевна Космодемьянская, 1923 m. rugsėjo 13 d. Tambovo srityje1941 m. lapkričio 29 d. Maskvos srityje) – tarybinė partizanė, Tarybų Sąjungos didvyrė.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmomis TSRS-Vokietijos karo dienomis pasiprašė savanore į frontą. Buvo ruošiama diversiniam darbui partizanų būriuose. Du kartus siųsta į vokiečių armijos okupuotą TSRS teritoriją. 1941 m. lapkričio pabaigoje netoli Maskvos pakliuvo vokiečiams į nelaisvę.

Nelaisvėje buvo kankinama. Nepasakiusi net savo tikros pavardės, 1941 m. lapkričio 29 d. Petriščevo kaimo aikštėje buvo viešai pakarta.

1942 m. vasario 16 d. Z. Kosmodemjanskajai buvo suteiktas Tarybų Sąjungos didvyrės vardas. Po karo buvo perlaidota Novodevičės kapinėse Maskvoje.

Z. Kosmodemjanskajos vardas ir trumpo gyvenimo faktai buvo plačiai panaudojami TSKP ideologų, praktiškai paverčiant ją didvyriškumo ir pasišventimo kovai prieš vokiečius simboliu. Jos vardu masiškai vadinti pionierių būriai, mokyklos, gatvės. Z. Kosmodemjanskajai pastatyta keletas paminklų, jos vardas suteiktas kariniam laivui, tankeriui, asteroidui.

Z. Kosmodemjanskajos broliui Aleksandrui (1925–1945), žuvusiam Rytprūsiuose, taip pat suteiktas Tarybų Sąjungos didvyrio vardas.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]