Za dinastija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Za dinastija
buvusi karalystė
VIII a. – XIII a. Blank.png
Location of
Za dinastijos valdomas Songajus ir kitos valstybės suirimo XIII a. pr.
Sostinė Kaukau, Gao-Sanė
Valdymo forma monarchija
Karaliai
 (pirmasis) Alajamanas
 (paskutinis) Bada
Era Viduramžiai
 - Susikūrimas VIII a. m.
 - Nukariauja Malis XIII a. m.

Za (dar žinoma kaip Dia, Zuwa ar Zaghe) – pusiau legendinė Afrikos dinastija ir jos valdyta karalystė, VIII–XIII a. egzistavusi dab. Malio (Tombuktu regiono pietinė dalis, Gao regiono vakarinė dalis) ir Nigerio teritorijose. Koncentravosi siaurame Nigerio upės slėnyje. Priklauso Sahelio civilizacijai.

Valstybės kūrėjai buvo songajai. Sostinės buvo Gao, arabų vadinamas Kaukau (Kawkaw) ir Sarnahas, tapatinamas su archeologine vietove Gao-Sanė (Gao-Saney). Todėl karalystė dar vadinama Gao karalyste ar net Gao imperija.

Iš šios karalystės laikų beveik nėra likę archeologinių radinių, o visos žinios apie ją gaunamos iš tuometinių arabų keliautojų, kurių nė vienas karalystės nebuvo pasiekęs. Todėl žinios apie šią dinastiją ir valstybę vis dar kelia daug klausimų.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Songajų etninės žemės buvo Nigerio slėnio atkarpa, esanti į rytus nuo didžiosios kilpos. Jau VII a. čia susikūrė pirmosios didesnės gyvenvietės, lėtai konsolidavosi valdžia.

Anksčiausias karalystės paminėjimas yra IX a. Chorezmio raštuose. Tame pačiame amžiuje kitas geografas, Jakubas, rašė:

„Yra Kaukau karalystė, kuri yra didžiausia iš visų valstybių Sudane, svarbiausia ir galingiausia. Visi karaliai paklūsta jos karaliui. Al-Kaukau – miesto pavadinimas. Be to, yra daug karalysčių, kurių valdovai paklūsta jam ir pripažįsta jo viršenybę, nors jie yra karaliai savo žemėse.“

Karalystė klestėjo kaip svarbus karavanų prekybos taškas, mat per ją ėjo karavanų kelias iš Egipto į Vagadu vakaruose. Šiais keliais atėjo islamas ir bent nominaliai vietos valdovai ir gyventojai jį priėmė. Jau X a. šaltiniuose viena iš karalystės sostinių, Sarnah, buvo aprašoma kaip klestintis miestas ir karavanų kelių susikirtimo centras su turgumis, pirklių namais.

Ankstyviausias minimas karalystės valdovų sąrašas aptinkamas keliuose XVII a. šaltiniuose, tarp kurių yra Tarich as-Sudan. Čia minimi 32 karalystės valdovai (Zuwa dinastija), kurių 15-ajam eilėje, Kusojui, priskiriamas oficialus islamo įvedimas. Manoma, kad tai turėjo įvykti XI a. II pusėje, ir čia didelę įtaką turėjo tuo metu Sudane galinga Almoravidų dinastija. Kai kurių Za dinastijos valdovų istoriškumas buvo patvirtintas archeologiniais kasinėjimais, ypač 1939 m. aptikus karalių įrašus Gao-Sane, kur šie valdovai įvardijami kaip Zaghe dinastija.

XIII a. pabaigoje Malio imperijos įkūrėjas Sundiata Keita užkariavo songajus ir įjungė Za dinastijos valstybę į imperijos sudėtį. Nuo tada songajų regionas buvo administruojamas kaip Gao provincija. XIV a. iš čia kilo Suni dinastija, kuri įkūrė Songajų imperiją.

Valdovų sąrašas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. Alayaman
 2. Zakoi
 3. Takoi
 4. Ikoi
 5. ʿAlī Fay
 6. Biya Kumay
 7. Bī/Bay
 8. Karay
 9. Yama Karaway
 10. Yuma Dunku
 11. Yuma Kībuʿu
 12. Kūkura
 13. Kinkin
 14. Kusoy
 15. Kusur Dāri
 16. Hin Kun Wunka Dum
 17. Biyay Koi Kīma
 18. Koy Kīmi
 19. Nuntā Sanay
 20. Biyay Kayna Kinba
 21. Kayna Shinyunbu
 22. Tib
 23. Yama Dao
 24. Fadazaw
 25. ʿAlī Kur
 26. Bēr Falaku
 27. Yāsiboy
 28. Dūru
 29. Zunku Bāru
 30. Bisi Bāru
 31. Badā
Vakarų Sahelio istoriniai regionai ir imperijos Mali-orn.png
Regionai: Diafanu (Kaarta) | Gana | Baraquri | Manden (Kenedugu, Vasulu) | Segu | Vidinė Nigerio Delta (Masina, Dina) | Songajus
Hegemonijos: Vagadu (VIII–XI a.) > Soso (XII–XIII a.) > Malis (XIII–XIV a.) > Songajus (XV–XVI a.) > Bamana (XVII–XVIII a.) > Tukuleras (XIX a.)