Willman 1

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Willman 1 arba SDSS J1049+5103 yra 2004 metais aptikta mažiausia iki šiol žinoma galaktika. Ji skrieja 120 000 šviesmečių atstumu nuo Žemės. Iki šiol buvo manoma, kad galaktikose, kurių masė yra mažesnė nei 100 Saulės masių nesusiformuoja tiek daug žvaigždžių ir todėl tokios galaktikos neturėtų būti matomos. Willman 1 galaktikos tyrimams vadovauja Nicolas Martin’as iš Vokietijos Makso Planko astronomijos instituto.

Moklininkai apskaičiavo, kad šios galaktikos masė yra tik pusės milijono Saulės masių. Astronomai tyrimus atliko Keck II teleskopu Havajuose Mauna Kea matuodami galaktikoje esančių žvaigždžių skriejimo greitį. Greitai skriejančios žvaigždės įrodytų, kad galaktika yra masyvi ir turi stiprią gravitaciją, kuri priverstų žvaigždes skrieti aplink jos centrą. Tačiau Willman 1 žvaigždės skrieja išimtinai lėtai.

Yra įmanoma, kad Willman 1 yra masyvi galaktika, tik elgiasi kaip mažos masės galaktika. Toks reiškinys galėtų būti įmanomas, jei galaktikos pakraščiuose yra labai daug tamsiosios medžiagos. Tokiu atveju galaktikos masė neturėtų didelės įtakos jos žvaigždžių skriejimo greičiui.

Tyrinėdami Willman 1 mokslininkai tikisi daugiau sužinoti apie tamsiosios medžiagos paslaptis. Tyrinėjimų eigoje gali paaiškėti, jog Willman 1 tėra kamuolinis žvaigždžių spiečius – mūsų Paukščių Tako galaktikos dalis.