Vokietijos darbo frontas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Vokietijos Darbo Fronto vėliava. Viduryje yra sąjungos emblema - Svastika krumpliaratyje

Vokietijos darbo frontas (vok. Deutsche Arbeitsfront, DAF) – Vokietijos profesinė sąjunga, kurią prižiūrėjo nacistai. Po A. Hitlerio atėjimo įvaldžią, ši sąjunga pakeitė visas kitas nepriklausomas Veimaro respublikos sąjungas, kurias A. Hitleris 1933 m. gegužės 2 d. paskelbė už įstatymo ribų.

Sąjungos lyderiu buvo Robertas Lėjus (Robert Ley), kuris kėlė tikslus „sukurti tikrą socialinę ir produktyvią visuomenę“. Teoriškai VDF egzistavo tik kaip mediumas, per kurį darbininkai ir darbdaviai galėtų išreikšti savo pageidavimus, nuomonę ir interesus. Atlyginimus nustatydavo 12 VDF patikėtinių. VDF darbuotojams suteikė aukštus atlyginimus, darbo vietos apsaugą ir garantiją, socialines garantijas, laisvalaikio ir poilsio programas. VDF taip pat įrengė daug valgyklų, įvedė darbo pertraukas ir reguliarias darbo valandas. Vokiečiai darbininkai buvo patenkinti tokiomis darbo sąlygomis, tačiau VDF reikalavo iš jų visiško lojalumo.

Vokietijos Darbo Frontas panaikino Veimaro respublikoje egzistavusios darbo sutartis arba jas atnaujino pagal nacistines pažiūras. Darbdaviai galėjo daugiau reikalauti iš darbuotojų, tačiau darbuotojai gaudavo daugiau garantijų, be to, buvo vykdomos įvairios socialinės apsaugos programos. Sąjunga kovojo prieš kapitalizmą ir liberalizmą, smerkė revoliuciją prieš gamyklų savininkus ir nacionalsocialistinę valstybę. Tačiau ji teikė pirmenybę Vokietijos vyriausybės valdomoms įmonėms, o ne privačiam verslui.

Teoriškai narystė VDF nebuvo privaloma, bet, nebūdamas VDF nariu, darbininkas būtų turėjęs didelių sunkumų ieškodamas darbo Vokietijos teritorijoje. Narystės mokestis siekė nuo 15 pfenigų iki 3 reichsmarkių. Iš narystės mokesčių būdavo surenkamos nemenkos sumos. 1934 m. bendra suma siekė apytikriai 300 000 000 reichsmarkių.

Organizacija susidėjo iš dviejų pagrindinių dalių:

  • Nacionalsocialistinė gamyklų organizacija (vok. Nationalsozialistische Betriebszellenorganisation, NSBO)
  • Nacionalsocialistinė prekybos ir pramonės organizacija (vok. Nationalsozialistische Handels und Gewerbeorganization, NSHABO)

Organizacijai priklausė ir kelios grupės dirbančios keliose skirtingose srityse:

  • Stiprybė per džiaugsmą (vok. Kraft durch Freude, KdF)
  • Darbo grožis (vok. Schönheit der Arbeit, SdA)
  • Reicho darbo tarnyba (vok. Reichsarbeitsdienst, RAD)

VDF taip pat organizavo Nacionalines profesines varžybas (vok. Reichsberufswettkampf).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]