Vikipedijos aptarimas:Fairuse

Straipsnio aptarimas iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Padariau pradžią, papildykite kaip manote esant reikalinga. --Nomad 09:00, 2007 Liepos 15 (EEST)


Fairuse naudojimo asmeniniuose puslapiuose draudimas[redaguoti vikitekstą]

Diskusija atkelta iš Naudotojo puslapio taisyklių aptarimo.


Prašome argumentuoti, kolkas matau tik sugalvotą taisyklę. --Atlantas 10:37, 2007 Birželio 29 (EEST)

Mano nuomone naudojimas tenkina šį teiginį „Tikėtina, kad autorinių teisių ribojimo klausimai, remiantis analogiška Fair Use doktrina, įsivyraus ir Lietuvos teismų praktikoje, leidžiant be autoriaus leidimo nekomerciniais tikslais naudotis kūriniu bei esant (viešajam) visuomenės interesui.“--Atlantas 10:41, 2007 Birželio 29 (EEST)

O iš kur šis teiginys paimtas? --Nomad 12:16, 2007 Birželio 29 (EEST)

fair use straipsnio, kuo dar galima būtų remtis šiuo klausimu. --Atlantas 17:13, 2007 Birželio 29 (EEST)

Na, viena yra tai kas dar tik „tikėtina“ šio straipsnio autoriaus nuomone (tas teiginys beveik prašosi {{faktas}}), o kita - kas yra šiuo metu. Pasak to paties straipsnio: Sąžiningo naudojimo (angl. Fair Use) teisinis režimas – angloamerikiečių Copyright bei autorių teisės doktrina, kuria remiantis, yra visuotinai leidžiamas autorinių teisių saugomų kūrinių naudojimas, jei tai tarnauja viešajam švietimui, intelektinės kūrybos/veiklos plėtrai. --Nomad 18:01, 2007 Birželio 29 (EEST) Plačiau apie fairuse naudojimą vikipedijoje galima paskaityti angliškose taisyklėse en:Wikipedia:Image_description_page#Fair_use_rationale. Taip pat, angliškame straipsnyje apie fair use rašoma, kad norint nustatyti ar naudojimas iš tiesų yra fair use, atsižvelgiama į kelis faktorius. Vienas jų: # the purpose and character of the use, including whether such use is of a commercial nature or is for nonprofit educational purposes. Paveiksliukas naudotojo puslapyje tikrai nėra for educational purposes. Prie dažnų nesusipratimų ten pat paminėtas ir šis: Noncommercial use is invariably fair. Not true, though a judge may take the profit motive or lack thereof into account.. --Nomad 18:05, 2007 Birželio 29 (EEST)

Galbūt fairuse problemą verta iškelti į atskirą tam skirtą straipsnį, nes čia bendresnė problema, nei vien naudojimas aptarimų puslapiuose - juk tie fairuse paveikslėliai kartais yra tikrai pernaudojami (naudojami ne tik aprašomo objekto straipsnio iliustravimui, bet ir šiaip kur papuola be jokios sąžinės graužaties). Jei problema bus išgryninta ir pavirs konkrečiom ne-laisvo naudojimo iliustracijų naudojimo taisyklėm (kurios pagal Wikimedia foundation išaiškinimus privalo būti kiekviename projekte), galbūt čia nebekils klausimas dėl fairuse (ne)naudojimo. knutux 07:58, 2007 Birželio 29 (EEST)
Aš ir manau, kad geriau šį klausimą išspręsti atskiromis taisyklėmis dėl fair use.--Dirgela 00:41, 2007 Birželio 30 (EEST)
OK tada iškelkite šį aptarimą kur tinka, čia tik nuorodą palikite. --Nomad 13:12, 2007 Birželio 30 (EEST)

Beje, kokie dar fairuse naudojimo aspektai turėtų būti apsvarstyti? --Nomad 22:37, 2007 Liepos 6 (EEST)

Fairuse ilustracijos gali būti tik žemos rezoliucijos, naudojamos tik viename straipsnyje (ir ne bet kokiam, bet pvz logotipas tik bendrovės/organizacijos straipsnyje, albumas tik albumą aprašančiam straipsnyje ir t.t.). Šiuo metu tikrai ne visur šie punktai įgyvendinti (dedamos ir raiškesnės iliustracijos, kai kur naudojamos ne pagal paskirtį), taigi visa tai reiktų kažkur išrašyti ir sugalvoti kaip taikyt. knutux 21:41, 2007 Liepos 14 (EEST)

Pasiūlymas[redaguoti vikitekstą]

Siūlyčiau tiksliai apibrėžti kas kali būti įkelta

Fairuse principai taikomi tik:

 • muzikinių albumų, filmų DVD, knygų, žurnalų ir panašiems viršeliams,
 • reklaminiams plakatams bei kitai panašiai medžiagai, kuri visada yra saugoma autorinių teisių įstatymų
 • logotipams,
 • pašto ženklams ir piniginiams vienetams,
 • filmų ar televizijos laidų ekranvaizdžiams,
 • programų ekramvaizdžiams,
 • paveikslams.

Papildomai tokie reikalavimai, kokie yra angliškoje wiki manyčiau juos visus reikėtų perkelti į lietuvišką. Vis tiek nieko geresnio nesugalvosime. Siūlau išversti 10 reikalavimų nelaisvai platinamai media iš angliškos versijos en:Wikipedia:Non-free content--Qwarc 09:04, 2007 Liepos 15 (EEST)

Beje ar galima būtų automatiškai ištrinti fairuse paveikslėlius jei jie nenaudojami nė viename straipsnyje?--Qwarc 09:06, 2007 Liepos 15 (EEST)

Sutinku su konkrečių sričių išvardijimu. Nenaudojamus fairuse paveikslėlius reikėtų trinti ne anksčiau kaip po kelių dienų nuo įkėlimo. Galbūt autorius įkėlė norėdamas įdėti į straipsnį tačiau nenumatytos priežastys sutrukdė jam tuoj pat tą padaryti ar panašiai, visko pasitaiko. --Nomad 09:21, 2007 Liepos 15 (EEST)

Taip pat kalbant apie fairuse paveikslėlius naudotojų skydeliuose, manau, reikėtų prieš trinant iš anksto juos įspėti kad po paros ar kiek tai paveikslėlis (arba tik skydelis, jei pats paveikslėlis naudojamas straipsnyje ir nėra trintinas) bus ištrintas, todėl lai susitvarko puslapį dar prieš tai. --Nomad 09:23, 2007 Liepos 15 (EEST)

Pilnai sutinku. Aš tik klausiau ar yra tokia galimybė. Nes žiuo metu yra labai daug paveikslėlių, kurie nenaudojami ir tikrai žinau, kad dalis jų turi fairuse tagus. Šie paveikslėliai kartais įkelti prieš metus ar daugiau, bet taip ir liko nepanaudoti. Rankomis juos sugaudyti nelabai galima, bet labai labai sunku.--Qwarc 09:32, 2007 Liepos 15 (EEST)

Ai, aš ne taip supratau ką turi omeny „automatiškai“. Tada jau reikia klausti knutux, gal kokį botą tam pavyktų panaudoti. --Nomad 09:38, 2007 Liepos 15 (EEST)

Pasiūlymas[redaguoti vikitekstą]

Siūlyčiau tiksliai apibrėžti kas gali būti įkelta

Fairuse principai taikomi tik:

 • muzikinių albumų, filmų DVD, knygų, žurnalų ir panašiems viršeliams,
 • reklaminiams plakatams bei kitai panašiai medžiagai, kuri visada yra saugoma autorinių teisių įstatymų
 • logotipams,
 • pašto ženklams ir piniginiams vienetams,
 • filmų ar televizijos laidų ekranvaizdžiams,
 • programų ekramvaizdžiams,
 • paveikslams.

Papildomai tokie reikalavimai, kokie yra angliškoje wiki manyčiau juos visus reikėtų perkelti į lietuvišką. Vis tiek nieko geresnio nesugalvosime. Siūlau išversti 10 reikalavimų nelaisvai platinamai media iš angliškos versijos en:Wikipedia:Non-free content--Qwarc 09:04, 2007 Liepos 15 (EEST)

Beje ar galima būtų automatiškai ištrinti fairuse paveikslėlius jei jie nenaudojami nė viename straipsnyje?--Qwarc 09:06, 2007 Liepos 15 (EEST)

Trūksta tikslaus įvardijimo, kada kas naudotina ir (atskiro skyrelio) kada kas nenaudotina (pvz., a) ... logotipai - tik identifikacijai; ... ) --JonasS 08:50, 2007 lapkričio 26 (EET)

Papildymas[redaguoti vikitekstą]

Siūlyčiau dar paredaguoti ir pridėti va šiuos punktus:

Fair use principas naudojamas kai:

 • Nėra laisvai platinamo atitikmens
 • Nenaudotina tokiu būdu kai gali pakeisti autorių teisėmis apsaugotus kūrinius
 • Minimalus naudojimas. Iliustracija bus minimaliai naudojama. pvz ištrauka, viena iliustracija vietoj keleto
 • Maža rezoliucija. Iliustracija mažos raiškos apsaugant nuo galimo piratavimo
 • Buvo kitur panaudotas
 • Turinys turi būti enciklopedinis, atitikti wikipedijos reikalavimus turiniui žiūr. kas nėra vikipedia
 • Turi atitikti įkeltiems failams keliamus reikalavimus (paaiškinimas: negali būti vektorinis formatas, priimtini formatai JPG, PNG ar GIF, Ogg)
 • Vieno straipsnio minimumas. (Iliustracija turi būti naudojama)
 • Iliustracija turi būti naudojama kai tai žymiai pagerina straipsnio supratimą
 • Iliustracijos naudojamos tiks straipsniuose. Negalima naudoti šablonuose ar naudotojų puslapiuose.
 • Iliustracijos turi būti aprašytos:
  • Priskirta fairuse licencija ar jos variantas
  • Nurodytas pirminis šaltinis (netinka nurodyti kitą wikipediją)
  • Paaiškinimas kam bus naudojama iliustracija.

--Qwarc 09:35, 2007 Liepos 15 (EEST)

Ką reiškia "Nenaudotina tokiu būdu kai gali pakeisti autorių teisėmis apsaugotus kūrinius"? o_O – Andrius // 16:49, 2009 sausio 3 (EET)
gal formuluotė nelabai kokia, bet čia turėjau omenyje, kad fair use turinys negali ar negalėtų pakeisti autorinių kūrinių t.y. trukdyti kažkam komercinę veiklą ar panašiai. kaip pavyzdys galėtų būti na kad ir aukštos kokybės vektorinis prekės ženklas, kuris gali būti panaudotas kaip šablonas falsifikatams gaminti ir etc. Gal formuluotė ne visai tikusi, bet tai yra tai--Qwarc 17:45, 2009 sausio 3 (EET)
Aišku, panašiai ir galvojau, bet reikėtų performuluoti. Pats sklandžiai to padaryti negaliu :) – Andrius // 18:03, 2009 sausio 3 (EET)

rezoliucija[redaguoti vikitekstą]

Būtų gerai aiškiai nurodyti kokia gali būti rezoliucija, nes taip tai labai nekonkretu "žemos".--Dirgela 18:13, 2007 Liepos 17 (EEST)

Na čia labai konkrečiai sunku tikriausiai įvardinti, bet rezoliucija neturi būti didesnė nei reikalinga straipsniui (t.y. nei viena kraštinė neturėtų būti didesnė už maždaug 300px - didesnių iliustracijų straipsniuose retai kada dedam, nors gal reiktų dar mažesnės - kokių 200px, sąžiningam iliustravimui pilnai turėtų užtekti). knutux 08:58, 2007 Liepos 18 (EEST)

Progresas[redaguoti vikitekstą]

Kokias dar vietas reikėtų pildyti tvarkyti, ir ar dar kas nors turi kokių nors prieštaravimų? --Nomad 17:37, 2007 Liepos 27 (EEST)

Jei visiems viskas tinka, manau, dėl visa ko palūkėkime dar savaite ir dėkime prie oficialių taisyklių. --Nomad 05:28, 2007 rugsėjo 2 (EEST)

Pirminio šaltinio nurodymas[redaguoti vikitekstą]

Dėl to pirminio šaltinio. Kiek suprantu, kompiuterinio žaidimo iliustravimui galiu pats padaryti žemos rezoliucijos jo screenshot'ą ir įdėti, kaip tada nurodyti pirminį šaltinį? Tas pats klausimas ir dėl filmų bei kitais panašiais atvejais. --Nomad 22:56, 2007 lapkričio 23 (EET)

Na gal formaliai ir negalima pačiam daryti tą sreenshotą - kas gi garantuos, kad ten ne koks montažas :) . O jei rimčiau, tai tikriausiai tokiu atveju pirminis šaltinis yra žaidimas (ar programa), kurio ekranšūvis (screenshotas) daromas su aprašymu kokiom aplinkybėm padaryta (lygis ir pan. jei apie žaidimą; atidarytos programos jei OS vaizdas ir t.t.). knutux 06:54, 2007 lapkričio 26 (EET)

Gyvų asmenų nuotraukos[redaguoti vikitekstą]

 Symbol split discussion.svg  Šiame aptarimo puslapyje buvo diskutuojama.
Diskusija pradėta 2011 m. 5 mėn. 17 d. Informavimas apie diskusija baigtas 2011 m. 06 mėn. 14 d.

Diskusijai pasibaigus šį šabloną pakeiskite į šabloną: {{diskusija|2011/5/17|yyyy/mm/dd}}

Atkelta iš Naudotojo aptarimas:Vpovilaitis#fair use

Tai kad "fair use" licensija nėra skirta asmenybių, juo labiau gyvų, iliustravimui. Žr. Vikipedija:Fairuse#.E2.80.9EFair_use.E2.80.9C_taikymo_sritys. Hugo.arg 18:07, 17 gegužės 2011 (EEST)[atsakyti]

Taip bet skyrelyje Vikipedija:Fairuse#Licencijų šablonai prie šablono {{Promophoto}} aprašymo yra nurodyta, kad jis gali būti naudojamas „autorinėmis teisėmis apsaugotai asmens, ... nuotraukai“. -- Vpovilaitis Aptarimas Indėlis 18:17, 17 gegužės 2011 (EEST)[atsakyti]

Dėl tų rezoliucijų man atrodo smulkmena, neverta varginimosi, o vat dėl gyvų žmonių iliustravimo reikėtų išsiaiškinti. Taip, toks užrašas yra, bet jau pats pavadinimas "promphoto" (nuo promotional photography) nurodo, kad čia turėtų būti ne šiaip asmenų nuotraukos, o būtent reklaminės, propaguojančios - tarkim dainininkų koncertinių turų afišos, politinių reklamų pavyzdžiai, na dar galbūt kažkokios ypatingos istorinės akimirkos. O šiaip, manau reikėtų Vikipedija:Fairuse papildyti šia taisykle iš enwiki

Unacceptable use

 • Pictures of people still alive, groups still active, and buildings still standing; provided that taking a new free picture as a replacement (which is almost always considered possible) would serve the same encyclopedic purpose as the non-free image. This includes non-free promotional images.

Taigi, visų gyvų asmenų fairuse nuotraukas siūlyčiau pašalinti išskyrus mano minėtas išimtis apie "promphoto" bei tokius atvejus, kai padaryti gyvo asmens nuotrauką praktiškai neįmanoma (pvz. įkalintas iki gyvos galvos). Hugo.arg 19:11, 17 gegužės 2011 (EEST)[atsakyti]

Aš taip pat manau, kad gal ir nereikėtų gyvų asmenų nuotraukoms taikyti "fair use", bei naudoti {{Promophoto}} šablonų, tačiau gal kiti naudotojai bus kitokios nuomonės. -- Vpovilaitis Aptarimas Indėlis 13:54, 18 gegužės 2011 (EEST)[atsakyti]
Gyvų ar negyvų asmenų nuotraukoms vis teik galioja tos pačios autorinės arba nuosavybės teisės ir „fair use“ joms visai netinka. Užklausiau Seime dėl ten esančių nuotraukų, tai gavau atsakymą: „Pagal galiojančią tvarką, p.R.Lazdynas turėtų šią mintį išdėstyti rašte Seimo kancleriui ir gauti leidimą nuotraukas iš Seimo vaizdo archyvo publikuoti kituose internetiniuose puslapiuose. Gavus leidimą publikuoti nuotraukas arba jas naudoti įvairiuose portaluose, būtina nurodyti saugojimo šaltinį arba dėti nuorodą į saugojimo šaltinį.“ Tačiau kancleriui dar nerašiau, nes noriu išsiaškinti, ar Seimo narių nuotraukoms taikoma autorinė teisė, ar tokia pat, kaip ir, pav., pašto ženklams. --lazdynas 17:47, 23 gegužės 2011 (EEST)[atsakyti]

MediaWiki talk:Licenses[redaguoti vikitekstą]

All ok then? --Nemo bis (aptarimas) 16:07, 2 liepos 2014 (EEST)[atsakyti]

New legal note on U.S. fair use[redaguoti vikitekstą]

Hello. I'm sorry for the English. Please help translate my note if you think it is of use to your community. In response to multiple requests from users, the Wikimedia Foundation legal department has prepared a new wikilegal note about the laws governing Fair Use in the United States at m:Wikilegal/Primer on U.S. Fair Use/Copyright Law for Website. (This is also in English, but is marked for translation, if you'd like to help.) We wanted to be sure you were aware, in case it is of use to you, since local exemption doctrine policies must accord with US law and the law of the country where the project content is predominantly access (if any). Thanks for all you do. :) --Mdennis (WMF) (aptarimas) 18:47, 11 liepos 2014 (EEST)[atsakyti]

Balsavimas[redaguoti vikitekstą]

Gal būtų galima pradėti balsavimą? --Nomad (aptarimas) 02:57, 6 rugsėjo 2019 (EEST)[atsakyti]

Ar tikrai reikia nuorodų į Vikipedijos straipnius a la VHS ir Logotipas?--Dirgela (aptarimas) 19:59, 6 rugsėjo 2019 (EEST)[atsakyti]