Vietinė galaktikų grupė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Vietinė galaktikų grupė

Vietinė galaktikų grupėgalaktikų grupė, kurioje yra ir mūsų Galaktika – Paukščių Takas. Grupėje yra 35 galaktikos, o jos gravitacinis centras yra tarp Paukščių Tako ir Andromedos galaktikų. Vietinės galaktikų grupės skersmuo – 10 milijonų šm, ji turi dvinarės sistemos formą. Apskaičiuota, kad grupės masė lygi (1.29 ± 0.14)×1012 M. Vietinė galaktikų grupė kartu su daugeliu kitų grupių sudaro Mergelės galaktikų superspiečių.

Du masyviausi Vietinės galaktikų grupės nariai – Paukščių Takas ir Andromedos galaktika. Abi šios galaktikos yra skersinės spiralinės galaktikos ir turi palydovinių galaktikų sistemą:

  • Paukščių Tako palydovės: Šaulio sferoidinė galaktikėlė, Didysis Magelano Debesis, Mažasis Magelano Debesis, Didžiojo Šuns netaisyklingoji galaktikėlė, Mažųjų Grįžulo Ratų sferoidinė galaktikėlė, Slibino sferoidinė galaktikėlė, Kilio sferoidinė galaktikėlė, Sekstanto sferoidinė galaktikėlė, Skulptoriaus sferoidinė galaktikėlė, Krosnies sferoidinė galaktikėlė, Liūto I sferoidinė galaktikėlė, Liūto II sferoidinė galaktikėlė ir Didžiųjų Grįžulo Ratų sferoidinė galaktikėlė.
  • Andromedos galaktikos palydovės: M32, M110, NGC 147, NGC 185, Andromedos I sferoidinė galaktikėlė, Andromedos II sferoidinė galaktikėlė, Andromedos III sferoidinė galaktikėlė, Andromedos IV sferoidinė galaktikėlė, Andromedos V sferoidinė galaktikėlė, Pegaso sferoidinė galaktikėlė, Kasiopėjos sferoidinė galaktikėlė, Andromedos VIII sferoidinė galaktikėlė, Andromedos IX sferoidinė galaktikėlė ir Andromedos X sferoidinė galaktikėlė.

Trikampio galaktika, trečia pagal dydį galaktika Vietinėje grupėje ir tik įprasto dydžio spiralinė galaktika, galbūt yra susijusi su Andromedos galaktika; tikriausiai Žuvų netaisyklingoji galaktikėlė yra Trikampio galaktikos palydovė. Kitos grupės galaktikos yra gravitaciškai atskirtos nuo šių didelių pogrupių: tai IC 1613, Fenikso netaisyklingoji galaktikėlė, Liūto A, Tukanos sferoidinė galaktikėlė, Banginio sferoidinė galaktikėlė, Pegaso netaisyklingoji galaktikėlė, Banginio netaisyklingoji galaktikėlė, Vandenio netaisyklingoji galaktikėlė ir Šaulio netaisyklingoji galaktikėlė.

Taip pat skaitykite[taisyti | redaguoti kodą]

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]


Commons-logo.svg

Vikiteka