Pereiti prie turinio

Veksiliumas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Pretorianų veksiliarijus (rekonstrukcija)

Veksiliumas (lot. vexillum, dgs. vexilla) – pulko vėliavos tipo ženklas, naudotas klasikinių laikų Romos imperijoje. Veksiliumus kaip simbolius naudojo Romos kariuomenės daliniai.

Žodis lot. vexillum yra mažybinė žodžio lot. velum 'burė' forma. Tai rodo, kad veksiliumas savo sandara primindavo mažą stačiakampę burę. Tokie veksiliumai parodyti išlikusiose skulptūrose ir monetose. Veksiliumų audeklinis stačiakampis būdavo pritvirtintas prie skersinio, savo ruožtu pritvirtinto prie ieties tipo koto. Tuo tarpu mums įprastinių vėliavų audeklas tvirtinamas prie vertikalaus vėliavos koto.

Veksiliumus naudojo specialūs kareiviai veksiliarijai. Veksiliumas buvo vėlesnių laikų pulkų kovinės vėliavos analogas – veksiliumas buvo pagrindinis dalinio simbolis, ir veksiliumo praradimas būdavo nenuplaunama gėda, todėl veksiliumus įnirtingai gindavo.[1]

Beveik visoje dabartinėje Italijoje naudoja veksiliumus. Daugelis vėliavų naudojamų katalikų eitynėse yra veksiliumų tipo vėliavos. Tokių vėliavų pavadinimas yra labarumas. Pavadinimas perimtas iš pirmojo krikščionio Romos imperatoriaus Konstantino I vėliavos.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]