Pereiti prie turinio

Vargo žmonės

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Titulinis puslapis

Vargo žmonės (rus. Бедные люди) - Dostojevskio romanas. Kartais verčiamas kaip Vargingi Žmonės, buvo pirmasis F. Dostojevskio romanas, kurį jis parašė per devynis mėnesius. Publikuotas pirmą kartą 1846 m. ir buvo maloniai sutiktas įtakingo to meto kritiko Visariono Belinskio, kuris jį įvardino socialiai sąmoninga literatūra. Tuo tarpu kiti sveikino autorių, vadinadami jį naujuoju Gogoliu.

Ši knyga buvo dalinai įkvėpta N. Gogolio novelės „Apsiaustas“, kurio pagrindinis veikėjas yra nukopijuotasis tarnautojas. Šis romanas parašytas laiškų forma. Tai susirašinėjimas tarp dviejų pagrindinių herojų. Kaip ir „Apsiaustas“, romanas „Vargo žmonės“ suteikia informacijos apie nuskurdusių XIX a. vidurio Rusijos žmonių gyvenimą bei buitį.

„Vargo žmonių“ herojus, senstelėjęs, skurdus, užguitas valdininkėlis Makaras Devuškinas – tikras biblinis mažutėlis, bet jo siela kupina gilių ir sudėtingų jausmų, kuriuos jis atveria savo laiškuose mylimajai Varvarai.

Tik toks rašytojas kaip F. Dostojevskis galėjo taip giliai ir jautriai pažvelgti į mažo žmogaus jausmų pasaulį ir parodyti jo grožį.