Validas II

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Validas II
Valido II vardo kaligrafija
Gimė apie 707 m.
Sirija
Mirė 744 m.
Sirija
Tėvas Jazidas II
Pareigos kalifas
Al Mafdžaro rūmų liekanos

Validas II (arab. الوليد بن يزيد = al-Walīd ibn Yazīd, apie 707744 m.) – VIII a. arabų kalifasOmejadų dinastijos, valdęs 743–744 m.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Validas II buvo kalifo Jazido II sūnus (pilnas vardas – Abu al Abasas al Validas ibn Jazidas). Nuo jaunystės jis garsėjo palaidu elgesiu ir girtuoklyste, tad po tėvo mirties 724 m. Damaske kalifu buvo patvirtintas jo dėdė Hišamas. Validas pasitraukė į dykumą, kur nuolat lėbavo privačiose rezidencijose apsisupęs sugėrovais. Jis buvo, sakoma, neprastas poetas, skyręs eiles meilei, moterims ir vynui, bei neužmiršdavęs paskirti kandžių eilių dėdei Hišamui. Panašu, kad jis gaudavo nemažai pajamų ir jo rėmimui priskiriamos Al Mšatos (dab. Jordanija) ir Al Mafdžaro (dab. Vakarų krantas) rūmų statybos (dabar likę griuvėsiai). Abu šie rūmai yra to meto Omejadų architektūros ryškūs pavyzdžiai, kurių dekore nepaisyta griežtų islamo reikalavimų vaizdiniams.

Po Hišamo mirties 743 m. Validas tapo Damasko kalifu pagal Jazido II nustatytą paveldėjimo eiliškumą. To meto kalifate buvo pradėję vėl nerimti šiitai ir charidžitai, o nearabų musulmonai mavaliai, numaldyti Umaro II politikos, irgi pradėjo kelti nepasitenkinimą dėl nelygių teisių su arabais musulmonais. Tačiau pagrindinė grėsmė Valido II valdžiai kilo iš kitų Omejadų pretendentų, nes Hišamas dar anksčiau jau buvo ruošęs sąlygas tapti kalifu vienam iš savo sūnų. Validas II greitai susidorojo su opozicija, įkalino pusbrolį Suleimaną ibn Hišamą. Savo įpėdiniais Validas II paskyrė kelis savo menkai žinomus sūnus. Tai sukėlė dar vieną nepasitenkinimo bangą tarp Omejadų ir tarp jų lyderiu iškilo Valido I sūnus Jazidas (vėliau Jazidas III). 744 m. pavasarį, kai Validas II buvo išvykęs, Jazidas su savo šalininkais užėmė Damaską, taip pradėdamas Trečiąjį kalifato pilietinį karą (Trečiąją fitną). Jazidas III turėjo kalbitų, jemenitų ir kai kurių šalininkų iš Šiaurės Sirijos genčių paramą. Validas II prisiglaudė rūmuose prie Palmyros, kur buvo surastas ir nužudytas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]