Vaisiaus judesiai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Vaisiaus judesiai – įvairūs kūdikio, esančio motinos įsčiose, judesiai, kuriuos sukelia vaisiaus raumenų susitraukimai. Vaisius gimdoje pradeda judėti jau antrą nėštumo mėnesį, tačiau motina jų dar nejaučia. Moteris pajunta vaisiaus judesius apie 20 nėštumo nėštumo savaitę. Jei moteris nėščia jau nebe pirma kartą, vaisiaus judesius gali pajusti jau 18 nėštumo savaitę. Vaisiaus judesiai yra vienas iš kriterijų, gimdymo datai nustatyti. Jei moteris nėščia pirmą kartą, ji prie tos dienos, kai pirmą kartą pajuto vaisiaus judesius, turėtų pridėti 140 dienų. Ne pirmą kartą nėščia moteris, pajutusi judesius, turėtų pridėti 154 dienas. Pastebėta, kad lieknos moterys judesius pajunta anksčiau nei apkūnios.

Judesių stiprumas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmieji judesiai gali būti labiau panašūs į pilvo girgsėjimą. Kiek vėliau jaučiami švelnūs baksnojimai, o galiausiai galima sulaukti net ir spyrio. Dažnai nėščiosios jaučia kūdikio žagsėjimą. Tai ritmiškas, pulsuojantis, monotoniškas pojūtis. Žagsėjimas jaučiamas kelias minutes. Jį moteris dažniausiai jaučia pilvo apačioje. Jei kūdikis yra didelis, jo judesiai gali būti skausmingi, ypač jei kūdikis baksnoja į pilvo sienelę ar kepenis.

Vaisiaus judesių skaičiavimas ir registravimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vaisiaus judesiai tai nepažeistos vaiko centrinės nervų sistemos kriterijus. Pakankami vaisiaus judesiai - centrinė nervų sistema yra pakankamai aprūpinta deguonimi. Sveikas vaisius 30-40 gestacijos savaitę būna labai aktyvus: čiulpia nykštį, čiumpa rankomis ir kojomis, būdingi ritmiški krūtinės ląstos judesiai. Nėščiajai reikia skaičiuoti vaisiaus judesius nuo 32 savaitės pastebėjus judesių skaičiaus ar jų pobūdžio pakitimus.

Nėščioji turi atsigulti ant kairio šono, atsipalaiduoti. Skaičiuoti geriausia tuo pačiu paros metu. Jei vaisius sujuda daugiau nei penkis kartus per valanda, tai yra normalu. Jei per valandą nėščioji suskaičiuoja mažiau nei penkis vaisiaus judesius, skaičiavimą reikia pratęsti iki dviejų valandų. Jei per papildomą valandą buvo priskaičiuota mažiau nei penki judesiai, reikėtų kreiptis į gydytoją. Skaičiuojant ir registruojant vaisiaus judesius, reikia įvertinti tai, kad sveiko vaisiaus ramaus miego periodas kaitaliojasi su aktyvumo periodu, ir jų trukmė ilgėja, didėjant nėštumo laikotarpiui. Išnešioto vaisiaus ramaus miego periodai, trunkantys 20-60 minučių, kaitaliojasi su kūno aktyvumo protrūkiais, trunkančiais 6-15 minučių.

Nestresinis testas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nestresinis testas pagrįstas širdies ritmo reakcija į judesius. Kai vaisius juda, širdies ritmas pagreitėja (akceleracija), tai geras vaisiaus būklės požymis. Akceleracijų gali nebūti, kai vaisius miega, kai slopinama centrinė nervų sistema ir dėl vaisiaus hipoksijos. Moteriai gulinčiai ant šono pritvirtinami davikliai ir užrašoma kardiotograma. Vaisiaus judrumą galima sužadinti akustine stimuliacija. Stebima, ar vaikui judant, užrašoma kardiotogramoje akceleracijos. Nestresinis testas yra normalus, kai per 20 min. užrašomos ne mažiau kaip dvi akceleracijos, kurių amplitudė 15 k./min., o trukmė – 15 sek. Nestresinis testas nėra normalus, kai per 40 min. užrašomos mažiau kaip 2 minėtos trukmės ir amplitudės akceleracijos. Vaisius nereaktyvus ir tada, kai akceleracijų trukmė ir amplitudė yra per mažos.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1.Mamos žurnalas. "Vaisiaus judesiai", 2006 m., Nr.2

2.Doc. Vilūnės Intaitės straipsnis apie vaisiaus būklės tyrimo metodus Archyvuota kopija 2008-12-10 iš Wayback Machine projekto.

3.Lietuvos akušerių-ginekologų sąjungos narių straipsnis apie vaisiaus būklės tyrimo metodus Archyvuota kopija 2009-04-09 iš Wayback Machine projekto.