Pereiti prie turinio

Utamaro

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Kitagava Utamaras (jap. 喜多川 歌麿, apie 17531806 m. spalio 31 d.) − japonų ukiyo-e dailininkas, vienas žymiausių šio žanro menininkų. Jo kūrybai būdingas dėmesys moterų vaizdavimui.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Utamaras (tikr. Ičitaras Kitagava) gimė apie 1753 m. tikriausiai Edo mieste (dabartinis Tokijas) ar netoli jo. Beveik nieko nežinoma apie jo gyvenimą. Jis tikriausiai nuolat gyveno Edo, tikriausiai buvo vedęs, nežinomi jo vaikai. Utamaras Edo mieste gyveno pas kylantį knygų leidėją Tsutaja Juzaburo (miręs 1797 m.). Japonijoje buvo įprasta ukiyo-e menininkams prisiimti pseudonimus. Karjeros pradžioje jis publikavo grafiką Tojoakio pseudonimu, išgarsėjęs prisiėmė Utamaro vardą. Dailininkai Torijama Sekien (1712−1788, pas kurį tikriausiai Utamaras mokėsi) ir Kacukava Šiunšo (1726−1793) perdavė jam ukiyo-e technikos paslaptis, kurias išmoko iš Sudzukio Hanurobio (1725−1770). Iki 1791 m. Utamaras daugiausiai kūrė iliustracijas knygoms, vėliau kūrė pavienių gražių moterų portretus. Jis atsisakinėjo kurti tuo metu populiarių Japonijos teatro aktorių portretus, nors tai buvo greičiausias kelias į populiarumą.

Utamaras apie 1790 m. tapo garsiausiu ukiyo-e kūrėju Japonijoje, nebijojo kurti karikatūros bruožų turinčių kūrinių, įskaitant pasišaipymus iš religijos. Tačiau 1804 m. sukurti satyriniai kūriniai − praeities garsaus Japonijos karo vado Tojotomi Hidejoši (1536−1598) žmonos ir sugyventinių portretai − patraukė valdžios dėmesį ir buvo įvertinti kaip puolimas prieš šiogūnatą. Dailininkas buvo apkaltintas įžeidęs Tojotomio Hidejošio orumą, buvo suimtas, tikriausiai kalintas. Jam buvo skirta 50 dienų bausmė surištomis rankomis. Šių įvykių dailininkas buvo emociškai palaužtas. Utamaras mirė 1806 m. spalio 31 d. Edo mieste. Geriausiai žinomos yra jo estampų serijos Fu ninsōgaku jittai (Dešimt moters veido išraiškų studijų), Seirō jūni-toki (Dvylika valandų malonumų kvartale), Seirō nanakomachi (Septynios malonumų kvartalo gražuolės), Kasen koi no fu (Mylinčios moterys). Utamaro estampai padarė įtakos XIX a. prancūzų impresionistams. 1891 m. buvo publikuota Edmono Gonkūro parašyta Utamaro biografija ir kūrybos apžvalga prancūzų kalba.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]