Ugdymo plėtotės centras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ugdymo plėtotės centras
Ugdymo plėtotės centro pastatas 2012.JPG
Įkurtas2009 m. rugsėjo 1 d.
PaskirtisŠvietimo pagalbą mokiniui, mokytojui, mokyklai teikianti valstybinė švietimo įstaiga
VadovasGiedrius Vaidelis
Svetainėhttp://www.upc.smm.lt
PavaldumasŠvietimo ir mokslo ministerija

Ugdymo plėtotės centras – švietimo pagalbą mokiniui, mokytojui, mokyklai teikianti valstybinė švietimo įstaiga Lietuvoje.

Ugdymo plėtotės centras buvo įkurtas 2009 m. rugsėjo 1 d.[1], kai buvo reorganizuotos [2] Švietimo ir mokslo ministerijai pavaldžios įstaigos: Pedagogų profesinės raidos centras, Mokytojų kompetencijos centras, Švietimo plėtotės centras ir Lietuvos suaugusiųjų švietimo ir informavimo centras. Šiuo metu Ugdymo plėtotės centras yra didžiausia Švietimo ir mokslo ministerijai pavaldi įstaiga.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1945 m. prie tuometinės LTSR Švietimo ministerijos buvo įkurtas Respublikinis pedagoginis kabinetas. Nuo 1950 m. šis kabinetas buvo pertvarkytas į Respublikinį mokytojų tobulinimosi institutą. Pagrindinė šio instituto funkcija buvo LTSR mokytojų rengimas ir pedagogų kvalifikacijos tobulinimas.

Kai 1990 m. Lietuvoje buvo atkurta nepriklausomybę, institutas buvo pertvarkytas į Lietuvos mokytojų tobulinimosi institutą. 1995 m. šis institutas buvo pervadintas į Lietuvos pedagogų kvalifikacijos institutą. 1999 m. įvyko šios institucijos reorganizavimas. Po reorganizacijos, Lietuvos pedagogų kvalifikacijos institutas buvo pervadintas į Pedagogų profesinės raidos centrą.

1958 m. buvo įkurtas Mokyklų mokslinio tyrimo institutas. Vėliau šis institutas buvo reorganizuotas į Pedagogikos mokslinio tyrimo institutą, kiek vėliau reorganizuotas į Pedagogikos institutą. 2001 m. po reorganizacijos buvo įkurtas Švietimo plėtotės centras, jau neturėjęs mokslo instituto statuso. Vieni iš pagrindinių Švietimo plėtotės centro uždavinių buvo bendrojo ugdymo turinio reglamentuojančių dokumentų ir metodinės medžiagos rengimas ir diegimas. Taip pat buvo rengiami švietimo plėtotės modeliai, organizuojami ir vykdomi švietimo stebėsenos darbai.

2003 m. buvo įkurtas Mokytojų kompetencijos centras. Šis centras organizavo pedagogų kvalifikacijos tobulinimo sistemos kokybės priežiūrą, pedagogų kvalifikacijos tobulinimo veiklą vykdančių institucijų ir jų vykdomų programų akreditavimą ir metodinės pagalbos teikimą. Mokytojų kompetencijos centras koordinavo švietimo įstaigų pedagogų ir vadovų atestaciją ir vykdė ekspertinį pedagogų kvalifikacijos tobulinimo programų vertinimą. Šis centras dalyvavo pedagogų rengimo programų ekspertizės atlikime.

2005 m. veiklą pradėjo Lietuvos suaugusiųjų švietimo ir informavimo centras, po to, kai buvo reorganizuotas Neakivaizdinio švietimo centras. Šio centro pagrindinės funkcijos buvo pagalbos, susijusios su tęstiniu mokymusi, teikimas. Taip pat šis centras kaupė duomenis apie suaugusiųjų švietimo galimybes ir šias paslaugas teikiančias institucijas ir programas, vykdė kitas veiklas, susijusias su suaugusiųjų švietimo būklės ir poreikių šalyje tyrimais, projektais, susijusias su suaugusiųjų galimybių plėtra.

Dabartinė veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ugdymo plėtotės centro logotipas

Ugdymo plėtotės centras tęsia reorganizuotų institucijų darbus Lietuvos švietimo bendruomenėje ir yra atsakingas už aktualias švietimo pagalbos mokytojui, mokyklai sritis. Šis centras aktyviai plėtoja bendrojo ugdymo, pedagogų kvalifikacijos tobulinimo programas ir įgyvendina suaugusiųjų tęstinio ugdymo veiklas[3]. Ugdymo plėtotės centras taip pat atlieka vadovėlių ir mokymo priemonių vertinimą, vykdo 13 svarbių Europos Sąjungos struktūrinės paramos projektų [4], bendrauja ir bendradarbiauja su dalykų mokytojų asociacijomis ir su kitais socialiniais partneriais.

Veiklos sritys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ugdymo plėtotės centro veiklos sritys yra[5]:

 • Ugdymo turinys ir jo įgyvendinimas;
 • Kvalifikacijos tobulinimas;
 • Suaugusiųjų tęstinis mokymas;
 • Neformalusis vaikų ugdymas;
 • Mokymo priemonės, veiklos analizė ir kokybės užtikrinimas.

Veiklos uždaviniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ugdymo plėtotės centro veiklos uždaviniai yra šie[6]:

 • formuoti visuomenės poreikius atitinkantį bendrojo ugdymo bei neformaliojo vaikų ir suaugusiųjų švietimo turinį;
 • inicijuoti, kurti ir diegti bendrojo ugdymo bei neformaliojo vaikų ir suaugusiųjų švietimo inovacijas;
 • inicijuoti ir vykdyti bendrojo ugdymo bei neformaliojo vaikų ir suaugusiųjų švietimo kokybės užtikrinimo darbus.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. „Apie Ugdymo plėtotės centrą“. upc.smm.lt. Suarchyvuotas originalas 2012-12-24. Nuoroda tikrinta February 14, 2013. 
 2. „ŠPC + MKC + PPRC = UPC“. Dialogas.com. Nuoroda tikrinta February 14, 2013. 
 3. „Ugdymo plėtotės centras“. upc.smm.lt. Suarchyvuotas originalas 2013-01-18. Nuoroda tikrinta February 14, 2013. 
 4. „Ugdymo plėtotės centro vykdomi ES struktūrinės paramos projektai“. upc.smm.lt. Suarchyvuotas originalas 2013-02-22. Nuoroda tikrinta February 14, 2013. 
 5. „Ugdymo plėtotės centro Veiklos sritys“. upc.smm.lt. Suarchyvuotas originalas 2013-02-08. Nuoroda tikrinta February 14, 2013. 
 6. „Apie Ugdymo plėtotės centrą“. upc.smm.lt. Suarchyvuotas originalas 2012-12-24. Nuoroda tikrinta February 14, 2013. 

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]