Trumpalaikis vertybinių popierių skolinimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Trumpalaikis vertybinių popierių skolinimas (angl. short selling) – investicinis spekuliacinis produktas, sandoris, kuriuo tikimasi gauti pelno iš vertybinių popierių (VP), kurie asmeniui nepriklauso nuosavybes teise sandorio dieną, pardavimo.

Trumpalaikis vertybinių popierių skolinimasis, norint juos parduoti, reiškia finansinės priemonės, tokios kaip akcija, pardavimą, kurios pardavimo metu pardavėjas neturi. Tai daroma pasiskolinant priemonę iš atitinkamos priemonės turėtojo. Taip pasiskolinti vertybiniai popieriai tam tikrą dieną grąžinami, nuperkant tokią pačią priemonę rinkoje ir sugrąžinant ją skolintojui. Tokio sandorio grąža yra teigiama, jeigu rinkos kaina yra didesnė tuo metu, kai priemonė parduodama, už rinkos kainą tą dieną, kai baigiasi paskolos terminas; ir atvirkščiai, jei pardavimo momentu vertybinio popieriaus kaina buvo mažesnė, negu atpirkimo metu, tai tokio sandorio grąža yra neigiama.

Trumpalaikis pardavimas laikomas moraliniu požiūriu neigiamas nepaisant to, ar jie yra teisėtai priimami kai kuriose šalyse.

Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvoje trumpalaikio vertybinių popierių skolinimo sandoriai gali būti sudaromi, skolinantis Vilniaus vertybinių popierių biržos Oficialiajame bei Papildomajame sąrašuose kotiruojamus vertybinius popierius.