Traukinių žymėjimas (filmas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Traukinių žymėjimas

RežisieriusDanny Boyle
Prodiuseris (-iai)Andrew Macdonald
Scenaristas (-ai)Irvine Welsh (romanas)

John Hodge (scenarijus)
VaidinaEwan McGregor
Jonny Lee Miller
Robert Carlyle
Ewen Bremner
Kevin McKidd
Kelly Macdonald
Metai1996
ŽanrasTrileris
Pagal knygąIrvino Velšo Traukinių žymėjimas
Trukmė94 min.
KalbaAnglų
PlatintojasPolygram
Biudžetas3,5 mln. svarų sterlingų
IMDb įrašas

Traukinių žymėjimas – 1996 m. Oskarui nominuotas ir BAFTA apdovanojimą pelnęs filmas, sukurtas pagal Irvino Velšo (Irvine Welsh) to paties pavadinimo romaną. Filmas pasakoja apie keleto nuo heroino priklausomų jaunuolių žengimą per gyvenimą. Filme vaidina Evanas Makgregoras (Ewan McGregor), Evenas Bremneris (Ewen Bremner), Džonis Ly Mileris (Jonny Lee Miller), Kevinas Makkidas (Kevin McKidd), Robertas Karlailas (Robert Carlyle) ir Keli Makdonald (Kelly Macdonald). Filme epizodiškai (narkotikų prekeivio vaidmenyje) pasirodo ir rašytojas, sukūręs Traukinių žymėjimą" – Irvinas Velšas (Irvine Welsh).

Scenarijų knygai pagal knygos siužetą parašė Džonas Hodžas (John Hodge). Nei knyga, nei filmas nėra susiję su hobiu, vadinamu „train spotting“. Tai yra domėjimasis geležinkeliu ir viskuo, kas su juo susiję. Filmo ir knygos pavadinime yra nuoroda į knygos epizodą (kuris neįtrauktas į filmą), kuriame Begbis ir Rentonas sutinka „an auld drunkard“ – seną girtuoklį – nenaudojomoje traukinių stotyje Leith Central, kurią jie naudoja kaip tualetą. Nevykusiai pokštaudamas anas jų paklausia, ar jie „treinspotina". Jiems palikus girtuoklį, Rentonas susivokia, kad girtuoklis – tai Begbio tėvas.

Filmas sukėlė kontroversiškų nuomonių kai kuriose šalyse – Didžiojoje Britanijoje, Australijoje, JAV. Kurių ne kurių nuomone, filmas propaguoja narkotikų vartojimą, o JAV senatorius Bobas Doulas (Bob Dole) net pasmerkė tariamą filmo amoralumą ir narkotikų šlovinimą 1996 m. prezidento rinkimų kampanijos metu, nors prisipažino nematęs jo.

Nepaisant šios polemikos, filmas buvo liaupsinamas kaip naujoviškas bei įspūdingas ir tais pačiais metais gavo Oskaro nominaciją už geriausią scenarijų, paremtą literatūros kūriniu. 1999 m. BFI apklausoje „Traukinių žymėjimas“ buvo 10-as filmų kategorijoje, o 2004 m. žurnalas „Total Film" įvardijo jį ketvirtuoju geriausiu visų laikų britų filmų.

Įspūdingas ne tik filmas, bet ir jo reklamos kampanija – filmo skrajutės sukurtos tuo metu populiariu reivo stiliumi; taip pat išleisti plakatai su visų pagrindinių aktorių, išskyrus Kevino Makkido (Kevin McKidd), kuris dėl ligos nedalyvavo filmo finalinėje fotosesijoje, atvaizdais.

Aktoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aktorius Vaidmuo
Ewan McGregor Mark „Rents“ / „Rent Boy“ Renton
Ewen Bremner Daniel „Spud“ Murphy
Jonny Lee Miller Simon „Sick Boy“ Williamson
Robert Carlyle Francis Begbie
Kevin McKidd Tommy MacKenzie
Kelly Macdonald Dianne Forman
Peter Mullan Swanney (Mother Superior)
James Cosmo Mr. Renton
Eileen Nicholas Mrs. Renton
Susan Vidler Allison
Pauline Lynch Lizzy
Shirley Henderson Gail
Irvine Welsh Mikey Forrester

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]