Torpedinis aparatas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Keturvamzdis priešpovandeninių torpedų torpedinis aparatas Rusijos didžiajame priešpovandeniniame laive „Admiral Vinogradov“ (BPD-554)
Užpakalinis torpedinis aparatas vokiškame Jaguar klasės torpediniame kateryje.
Prancūzijos atominio povandeninio laivo Redoutable torpediniai aparatai.

Torpedinis aparatas (angl. torpedo tube; torpedo launcher; rus. торпедный аппарат) – įtaisas torpedomis šaudyti ir joms laikyti, įtaisytas karo laive.

Labiausiai paplitę vamzdiniai torpediniai aparatai, kurie turi šovimo įtaisą, prietaisus kurso, gylio, režimo duomenims iš valdančios sistemos į torpedą įvesti, variklio įjungimo, valdymo ir kontrolinius prietaisus. Torpedos iššaunamos horizontaliai suslėgtuoju oru arba parako užtaiso dujomis.

Torpediniai aparatai būna dviejų tipų, kurie labai skiriasi:
1. Deniniai – įtaisomi ant antvandeninio laivo denio. Šie torpediniai aparatai, turintys 1-5 vamzdžius, būna:

  • nejudami – stacionariai įtvirtinti,
  • pasukami fiksuotu šaudymo kampu,
  • nusitaikantys.

Deniniai torpediniai aparatai paprastai specializuoti – gali naudoti tik tam tikro kalibro, o dažnai ir tik tam tikro modelio torpedas.

2. Vidukorpusiniai – įtaisomi povandeninio laivo (kartais – antvandeninio laivo) korpuso viduje žemiau vandens lygio. Povandeniniuose laivuose torpediniai aparatai įtvirtinami stacionariai laivo priekyje ir laivagalyje (apie 10 torpedinių aparatų). Iš povandeninių laivų torpediniais aparatais dar leidžiamos sparnuotosios raketos ir dedamos jūrų minos. Kai kurie povandeniniai laivai iš torpedų aparatų gali leisti bepiločius lėktuvus. Avariniais atvejais per torpedinius aparatus gali evakuoti povandeninio laivo įgulos narius.
Kai kurie povandeniniai laivai (tiek TSRS, tiek JAV) turi dviejų dydžių torpedinius aparatus. Mažesnio kalibro torpediniai aparatai skirti šaudyti torpedomis, o didesniojo kalibro aparatai gali naudoti ir kitokius šaudmenis. Tai leidžia povandeniniame laive naudoti mažai leidimo sistemų, bet daug įvairių šaudmenų.

Povandeninių laivų vidukorpusiniai torpediniai aparatai yra gerokai sudėtingesni už deninius torpedinius aparatus, nes turi išsviesti torpedą iš normalaus slėgio laivo viduje į didesnio slėgio povandeninę aplinką ir nepraleisti vandens į laivo vidų. Dėl to torpediniai aparatai veikia šliuzo principu.