Toritas
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Toritas – silikatų klasės, retas nesosilikatinis Torio mineralas. Cheminė formulė (Th, U)SiO4. kristalizuojasi tetragoninėje sistemoje ir yra izomorfiškas. Dažniausiai sutinkamas radioaktyvus. 1829 m. pavadintas dėl torio atspindėjimo.
Randamas pegmatituose, efuzinėse uolienose, hidroterminėse gyslose ir kontaktinio metamorfizmo vietose. Slūgso smulkiomis granulėmis dendritiniuose smėliuose. Toritas taip pat yra svarbus urano rūdos šaltinis.
Toritas yra optiškai izotropiškas ir dėl sudėtingos sandaros specifinis tankis kinta nuo 4,4 iki 6,6 g/cm³. Kietumas pagal Moso skalę – 4,5.
Torito blizgesys stiklinis arba dervingas. Spalva paprastai būna juoda, bet pasitaiko rusvai juoda, oranžinė, gelsvai oranžinė, tamsiai žalia.
Torito atmaina turinti urano kartais dar vadinama uranotoritu. Kitos atmainos: orangitas – oranžinis toritas, kalciotoritas – turi nedidelius kalcio kiekius.