Pereiti prie turinio

Teisėtvarka

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Teisėtvarkavisuomeninių santykių padėtis, kuriai esant užtikrinama teisė, įstatymų vykdymas. Teisėtvarka - visuomeninės santvarkos dalis.

Siaurąją prasme teisėtvarka - veikla, kurios metu yra užtikrinamas teisės normų reikalavimų laikymasis. Teisėtvarkos institucijos – policija, saugos tarnybos ir kitos struktūros, kurioms tiesiogiai pavesta užtikrinti viešąją tvarką ir saugumą.

Plačiąja prasme teisėtvarkininkais laikomi yra šios srities pareigūnai, taip pat kiti asmenys, teisėsaugos institucijos, kadangi jos tiesiogiai ar netiesiogiai prisideda ne tik prie teisingumo vykdymo, bet ir prie praktinio teisėtvarkos įgyvendinimo. Be teisinių institucijų, kitų teisinių organizacijų teisę užtikrina ne tik teisinė kontrolė, bet ir visuomenė, socialinės normos - religija, dorovė, moralė, etika, organizacijų vidaus taisyklės ir kita.

Teisėtvarka apibūdinama įstatymiškumo lygiu, žmogaus teisių ir laisvių užtikrinimo laipsniu, kitais veiksniais, atspindinčiais, kiek konkrečioje nacionalinėje teritorijoje praktiškai veikia teisinė valstybė ir jos principai.