Pereiti prie turinio

Taddeo Gaddi

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tadejo Gadžio portretas, Giorgio Vasari 1568 m. „Le Vite“ iliustracija

Tadejas Gadis (it. Taddeo Gaddi, apie 13001366 m.) – italų Protorenesanso dailininkas iš Florencijos.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tadejas Gadis gimė apie 1300 m. Jo tėvas Gaddo Gaddi buvo dailininkas. Florencijoje Tadejas Gadis tapo Džoto mokiniu. Anot Cennino Cennini, kuris buvo Tadejo sūnaus Anjolo mokinys, Džotas buvo Tadejo krikštatėvis ir Tadejas Gadis su juo dirbo 24 metus, iki Džoto mirties 1337 m.

Žinomi 2 pasirašyti Tadejo darbai. Anksčiausias datuojamas 1334 m., tačiau jau dar anksčiau, apie 1330 m. Tadejas dirbo kartu su Džotu Santa Croce bažnyčioje Florencijoje. Čia Tadejas iki 1338 m. sukūrė geriausiai žinomus savo darbus − freskas Giugni (kitaip Baroncelli) koplyčioje Mergelės Marijos gyvenimo tema. Zakristijos durims Tadejas Gadis sukūrė seriją panelių Kristaus gyvenimo tema (dabar išsklaidytos tarp muziejų). Dailininkas dirbo Florencijoje ir gretimuose miestuose - Pizoje, Arece, tačiau daug jo darbų, garsių tuo metu, neišliko. 1347 m. Tadejas Gadis minimas, kaip geriausias gyvenantis dailininkas parenkant Pizos katedros didžiojo altoriaus tapytoją. Kitas žinomas jo darbas buvo sukurtas Santa Felicita bažnyčioje Florencijoje.

1347-1353 m. Tadejas Gadis nutapė poliptiką Pistojos San Giovanni Fuorcivitas bažnyčiai. 1355 m. jis nutapė ir datavo paveikslą „Madona šlovėje“ San Lucchese bažnyčiai Podžibonsyje (dabar Uficių galerijoje). 1366 m. Tadejas Gadis paminėtas paskutinį kartą. Spėjama, kad maždaug tuo metu jis mirė. Gyvenimo metu jis buvo tapęs turtingu dailininku. Palaidotas Santa Croce bažnyčioje, tačiau tiksli kapo vieta nežinoma. Kaip dailininkas, Tadejas Gadis buvo reikšmingiausias Džoto pasekėjas tarp Florencijos menininkų. Tadejas Gadis minimas architektu, kuris suprojektavo ir iš naujo perstatė Florencijos Pontė Vekijo tiltą, bei dar vieną tiltą Florencijoje. Dailininkas susilaukė 4 sūnų, iš kurių trys tapo dailininkais, tarp jų − Agnolo Gaddi.

Darbų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]