Sveikas miestas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Sveikas miestas - sveikatos politikos koncepcija, kelianti gerovės ir sveikatos jos gyventojams prioritetą į pagrindinę vietą priimant sprendimus, siekiant patobulinti fizinę, psichinę ir socialinę aplinką miesto gyventojams.

Sveikų miestų tinklas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmą kartą sveikų miestų projekto idėja buvo apsvarstyta 1984 metais Toronto konferencijoje, diskutuojant miestų vaidmenį naujosios visuomenės sveikatos judėjime.

Galutinai suformuota koncepcija buvo pristatyta 1986 metais Lisabonos konferencijoje. Tais pačiais metais buvo išrinkta vienuolika miestų, kurie turėjo pademonstruoti, kad naujas požiūris į visuomenės sveikatą, pagrįstas SV principais, gali būti pritaikomas praktiškai.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Sveikų miestų tinklas - pasaulinis judėjimas. Iš viso 90 miestų Europoje yra pripažinti Sveikais. Pasaulyje per 1400 miestų ir miestelių iš visų pasaulio šalių yra jo nariais.

Sveikų miestų judėjimas skatina sistemingą strategiją bei sveikatos planavimą ir pabrėžia, kad reikia:

  • spręsti sveikatos nelygybės ir miestų skurdo, pažeidžiamų grupių poreikių tenkinimo problemas;
  • įtraukti visuomenę dalyvauti valdyme
  • šalinti nepageidaujamą socialinę, ekonominę ir aplinkos įtaką sveikatai.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

http://www.euro.who.int/en/what-we-do/health-topics/environment-and-health/urban-health/activities/healthy-cities Archyvuota kopija 2011-08-02 iš Wayback Machine projekto.