Stenokardija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Krūtinės angina – trumpalaikis krūtinės skausmas, sukeliantis spaudimo, tempimo, gniaužimo pojūtį krūtinėje. Šis skausmas paprastai prasideda už krūtinkaulio (centrinėje krūtinės dalyje), rečiau jis jaučiamas šiek tiek kairiau krūtinkaulio. Skausmas gali plisti: dažniausiai jis plinta į rankas (ypač kairiąją), taip pat į apatinį žandikaulį, kaklą, mentę, duobutę po krūtinkauliu (skrandžio link). Krūtinės anginos skausmą gali skatinti fizinis krūvis, stresas, šaltis, sotus maistas.

Simptomai. Simptomai paprastai prasideda fizinio krūvio ar emocinio streso metu. Skausmą sustiprina šaltas ir vėjuotas oras, gausus maistas. Skausmas yra panašus į sunkumą ir stiprų spaudimą krūtinėje, žmogui pradeda trūkti oro, atsiranda pečių, alkūnių, plaštakų (dažniau kairiosios) sunkumo ir tirpulio, gerklės smaugimo pojūtis. Diskomfortas gali plisti į rankas, tarpumentį, kaklo sritį.

Lokalizacija – už krūtinkaulio arba arti jo, bet kurioje vietoje tarp duobutės ir kaklo. Tačiau anginis skausmas jaučiamas tik iradiacijos zonoje, t. y. tik kairiajame petyje, kairėje rankoje, tik apatiniame žandikaulyje, apatinėje sprando, viršutinėje nugaros dalyje, virš kairės mentės ar tarpumentėje, retai tik dešinėje rankoje. Skausmas plinta kairės rankos vidiniu paviršiumi, kairiąja mente, kairiuoju petimi, žandikauliu, kartais dešine ranka. Krūtinės angina ne visuomet iradijuoja.

Provokuojantys veiksniai – fizinė įtampa, ypač esant šaltam vėjuotam orui ir pavalgius. Krūtinės anginą provokuoja ir emociniai veiksniai (skubėjimas, išgąstis, pyktis ir kt.), ypač kartu su fizine įtampa. Provokuojantys veiksniai sukelia tachikardiją, hipertenziją, padidina širdies darbą, dėl to padidėja miokardo deguonies poreikis. Krūtinės angina gali prasidėti ramybėje ir be provokuojančių veiksnių poveikio bet kuriuo paros metu. Spontaninės krūtinės anginos lokalizacija, iradiacija, pobūdis visiškai nesiskiria nuo įtampos krūtinės anginos, tik kartais ji šiek tiek ilgiau trunka, intensyviau jaučiama. Prasidėjus krūtinės anginos priepuoliui, ligonis dažniausiai esti truputį pablyškęs, jo kraujospūdis šiek tiek padidėjęs

Krūtinės anginos gydymas. Krūtinės anginos priepuolis praeina, kai nutraukiamas provokuojančio veiksnio poveikis (fizinė įtampa) ir padedama po liežuviu 1 tabletė (0,5 mg) nitroglicerino. Kartais reikia suvartoti 2-3 tabletes per 15 minučių.