Vimana: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Lot-bot-as (aptarimas | indėlis)
S Šablonų peradresavimų šalinimas
SNėra keitimo santraukos
 
Eilutė 2: Eilutė 2:
'''Vimana''' ({{sa|विमान|vimāna}}) – skraidantis aparatas, aprašytas senovės indų literatūriniuose šaltinuose. Pats pavadinimas kilęs iš [[sanskritas|sanskrito]] šaknies ''vi+mā'', reiškiančios „matuoti, kirsti, prakeliauti“.
'''Vimana''' ({{sa|विमान|vimāna}}) – skraidantis aparatas, aprašytas senovės indų literatūriniuose šaltinuose. Pats pavadinimas kilęs iš [[sanskritas|sanskrito]] šaknies ''vi+mā'', reiškiančios „matuoti, kirsti, prakeliauti“.


Vimanos siejamos su dangiškųjų ratų vaizdiniu, būdingų [[indoeuropiečių mitologija|indoeuropietiškai mitologijai]]. Pats žodis „vimana“ kaip daiktavardis [[Vedos]]e nesutinkamas, tačiau [[Rigveda|Rigvedos]] 1.164 himno 48 šloka siejama su galimu vimanos aprašymu: ''dvylika stipinų, vienas tekinis, trys ertmės, kas gi tat suprastų? Tame draugėje trys šimtai ir šešiasdešimt strypų įstatyti, judančių ir nejudančių''. Vimanos minimos gausiau epuose – „[[Mahabharata|Mahabharatoje]]“ aprašoma 12 uolekčių skersmens keturratė vimana, priklausanti asurui Majai, o „[[Ramajana|Ramajanoje]]“ vimana, pavadinimu „Pušpaka“ skraidžioja demonas [[Ravana]]: ''Kurio ta “Pušpaka” vardu vimana, pagal norą judanti, spindinti / Dėl žygdarbio, iš ties, gauta, mieloji, jąja dangumi keliauju'' (3.046)<ref>http://raskrita.wordpress.com/category/vertimai-2/kiti-indu-tekstai/</ref>. Vėliau vimaną mini ir Žemės vaizdinius iš jos aprašo žymus indų poetas [[Kalidasa]].
Vimanos siejamos su dangiškųjų ratų vaizdiniu, būdingų [[indoeuropiečių mitologija|indoeuropietiškai mitologijai]]. Pats žodis „vimana“ kaip daiktavardis [[Vedos]]e nesutinkamas, tačiau [[Rigveda|Rigvedos]] 1.164 himno 48 šloka siejama su galimu vimanos aprašymu: ''dvylika stipinų, vienas tekinis, trys ertmės, kas gi tat suprastų? Tame draugėje trys šimtai ir šešiasdešimt strypų įstatyti, judančių ir nejudančių''. Vimanos minimos gausiau epuose – „[[Mahabharata|Mahabharatoje]]“ aprašoma 12 uolekčių skersmens keturratė vimana, priklausanti asurui [[Maja (asura)|Majai]], o „[[Ramajana|Ramajanoje]]“ vimana, pavadinimu „Pušpaka“ skraidžioja demonas [[Ravana]]: ''Kurio ta “Pušpaka” vardu vimana, pagal norą judanti, spindinti / Dėl žygdarbio, iš ties, gauta, mieloji, jąja dangumi keliauju'' (3.046)<ref>http://raskrita.wordpress.com/category/vertimai-2/kiti-indu-tekstai/</ref>. Vėliau vimaną mini ir Žemės vaizdinius iš jos aprašo žymus indų poetas [[Kalidasa]].


Šiais laikais [[ufologija|ufologai]] vimanas yra linkę laikyti [[NSO]] aprašymais. XX a. pasirodė „[[Vaimanika šastra]]“, kurioje aprašytos vimanos, jų sandara, pateikti planai. Nustatyta, kad tai buvo XX a. pr. mistiko Subbaraya Shastry kūrinys, nors buvo priskiriamas rišiui [[Bharadvadža]]i.
Šiais laikais [[ufologija|ufologai]] vimanas yra linkę laikyti [[NSO]] aprašymais. XX a. pasirodė „[[Vaimanika šastra]]“, kurioje aprašytos vimanos, jų sandara, pateikti planai. Nustatyta, kad tai buvo XX a. pr. mistiko Subarajos Šastrio kūrinys, nors buvo priskiriamas rišiui [[Bharadvadža]]i.


Dabartinėje [[hindi]] kalboje ''vimān'' yra vienas žodžių, kuriuo vadinamas [[lėktuvas]].
Dabartinėje [[hindi]] kalboje ''vimān'' yra vienas žodžių, kuriuo vadinamas [[lėktuvas]].

Dabartinė 11:14, 30 balandžio 2020 versija

Apie architektūrinį terminą: vimana (šventykla).

Vimana (skr. विमान = IAST: vimāna) – skraidantis aparatas, aprašytas senovės indų literatūriniuose šaltinuose. Pats pavadinimas kilęs iš sanskrito šaknies vi+mā, reiškiančios „matuoti, kirsti, prakeliauti“.

Vimanos siejamos su dangiškųjų ratų vaizdiniu, būdingų indoeuropietiškai mitologijai. Pats žodis „vimana“ kaip daiktavardis Vedose nesutinkamas, tačiau Rigvedos 1.164 himno 48 šloka siejama su galimu vimanos aprašymu: dvylika stipinų, vienas tekinis, trys ertmės, kas gi tat suprastų? Tame draugėje trys šimtai ir šešiasdešimt strypų įstatyti, judančių ir nejudančių. Vimanos minimos gausiau epuose – „Mahabharatoje“ aprašoma 12 uolekčių skersmens keturratė vimana, priklausanti asurui Majai, o „Ramajanoje“ vimana, pavadinimu „Pušpaka“ skraidžioja demonas Ravana: Kurio ta “Pušpaka” vardu vimana, pagal norą judanti, spindinti / Dėl žygdarbio, iš ties, gauta, mieloji, jąja dangumi keliauju (3.046)[1]. Vėliau vimaną mini ir Žemės vaizdinius iš jos aprašo žymus indų poetas Kalidasa.

Šiais laikais ufologai vimanas yra linkę laikyti NSO aprašymais. XX a. pasirodė „Vaimanika šastra“, kurioje aprašytos vimanos, jų sandara, pateikti planai. Nustatyta, kad tai buvo XX a. pr. mistiko Subarajos Šastrio kūrinys, nors buvo priskiriamas rišiui Bharadvadžai.

Dabartinėje hindi kalboje vimān yra vienas žodžių, kuriuo vadinamas lėktuvas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]