Rita: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
6 pridėti baitai ,  prieš 5 metus
S (neveikianti nuoroda)
'''Ritá''' ('''ritas''') ([[sanskritas|sanskritu]]: ऋत, ṛitá''ṛtá'', „tvarka, įstatymas“)  – universalus kosminis dėsnis, viena iš pagrindinių sąvokų [[hinduizmasvedizmas|hinduizmoVedų religijos]] pasaulėžiūroje.
 
Rita apibrėžia nesutvarkytos būsenos virtimą tvarkinga būsena ir yra Visatos, žmogaus ir dorovingumo gyvavimo pagrindinių sąlygų tvermės dėsnis. Ritos dėka pasiekiama tvarka Visatos apykaitos rate. Kadangi ši tvarka sutampa su tiesa, tai rita laikoma tiesa plačiąja prasme. Ritos priešingybė  – anrita, kaip netvarka, t. y. neturinti ritos. Rita yra visuotinis dėsnis, nes valdo tiek Visatą, tiek ritualą; nuo jo priklauso ir fiziniai, ir moraliniai gyvenimo aspektai.
 
Ritą sukūrė [[aditjai]], kurie ir saugo šį dėsnį. Labiausiai su Rita yra susijęs [[Varuna]] (ir [[Mitra (dievas)|Mitra]]); būtent jis kontroliuoja, kaip žmonių poelgiai atitinka ritą. Ritos negali matyti mirtingieji: „dėsnis yra paslėptas paties dėsnio“ (''[[Rigveda]]'' V 62, 1), t. y. rita yra apibrėžta ne iš išorės, o iš vidaus; kitaip tariant, nuo jos priklauso viskas, įskaitant ir pačią ritą. Netgi dievų poelgiai  – nei daugiau, nei mažiau, kaip ritos tam tikri pasireiškimai.
 
Ritos reguliuojami: saulės judėjimas, lietus, augalų, gyvūnų ir žmonių gyvenimas, dievų veiksmai. Epochoje po [[vedos|vedų]] sustiprinta ritos etninėetinė interpretacija. Rita (kaip abstrakčioji tvarka) yra susijusi su [[dharma]] (kaip konkrečia tvarka).
 
== Nuorodos ==
Fizikoje:
* [http://web.archive.org/20020603052549/www.fortunecity.com/emachines/e11/86/entropy.html Chaos, entropy and the arrow of time]
{{Vikižodynas|Rita|no=T}}
 
[[Kategorija:Vedizmas]]
[[Kategorija:Hinduizmo kosmologija]]

Naršymo meniu