Anoreksija: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
2 788 pridėti baitai ,  prieš 7 metus
nėra keitimo aprašymo
S (Atmestas Lololololol pakeitimas, grąžinta ankstesnė versija (Addbot keitimas))
Dalimi atvejų nervinė anoreksija kyla ir dėl stipraus susijaudinimo, sunkių išgyvenimų, tačiau tokie atvejai dažniau būna laikini, neperaugantys į lėtinius.
 
=== Nervinės anoreksijos simptomai ===
●      Kūno svorio mažėjimas, [[KMI]] (kūno masės indeksas) yra mažesnis arba lygus 17,5.
 
●       Stipri baimė sustorėti ir priaugti svorio. Kartu būna sutrikęs ir kūno formos suvokimas.
 
●       Išnyksta arba neatsiranda mėnesinės, o berniukas vėluoja branda.
 
●       Bandymas atsikratyti svorio įvairiais būdais: vaistai, skatinantys viduriavimą, skysčių pasišalinimą, vėmimas, net amfetaminai.
 
●       Sportavimas daug kartų per dieną.
 
●       Palaipsniui prarandami kiti interesai, krenta pažangumas, atsiranda uždarumas, galvojimas tik apie savo svorį ir maistą.
 
●       Prisideda kitos psichologijos patologijos - depresija, nerimas, asmenybės sutrikimai.
 
●       Pacientas ligos nepripažįsta, linkęs ją slėpti.
== Fiziologinė anoreksija ==
Fiziologinės kilmės anoreksija atsiranda dėl [[avitaminozė]]s, [[virškinimo traktas|virškinimo trakto]] patologijos, nervų sistemos, endokrininių liaukų sutrikimų ir kt. Dirbtinai anoreksiją galima sukelti [[šuo|šunims]] ir [[žiurkė]]ms, kai suardomi [[hipotalamas|hipotalamo]] ventrolateraliniai branduoliai. Toks gyvūnas neėda ir gali nugaišti, jeigu nebus maitinamas dirbtiniu būdu. Priešinga fiziologinės kilmės anoreksijai – fiziologinės kilmės [[bulimija]].
 
== Anoreksijos gydymas ==
Labai svarbu pradėti anoreksijos gydymą laiku. Iš pradžių specialistas tikrina, kokie atsirado pažeidimai organizme. Po to ligonis nukreipiamas pas psichoterapeutą ir pradedamas gydymas. Jeigu prasidėjo kokie nors hormoniniai sutrikimai, lydimi amenorėjos (menstruacijų sutrikimo), paskiriamas hormonų kursas. Šalia viso to, sudaroma individuali mitybos programa, tiesa, pradžioje, ligonį tenka priversti suvalgyti maisto porcijas. Jei gydimas užleidžiamas, organizme vyksta negrįžtami procesai, kurie dažnai baigiasi labai blogai. Esant didesniems sutrikimams tenka gultis į ligoninę.3-5 dienas ligonei leidžiama valgyti tai, kas jai patinka. Vartojami apetitą skatinantys vaistai. Kasdien reikia pasisverti. Svoris lyginamas su sudarytu grafiku, kuriame yra nustatytos apatinė ir viršutinė ribos. Šios ribos kasdien yra didesnės, todėl kasdien tenka suvalgyti 1500-3000 kalorijų turinčio maisto daugiau. Jei ir po 5 dienų svoris nepadidėja aukščiau apatinės ribos, ligonė maitinama kaloringu maistu per zondą. Svoriui pasiekus viršutinę ribą, leidžiama gydytis namuose psichoterapija . Individuali, grupinė ir šeimos terapija. Sutrikusios kūno schemos terapija. Ambulatorinis gydymas nėra efektyvus, kadangi neįmanoma kontroliuoti pacientų. Sėkmingu atveju gydymas trunka apie metus laiko.
 
Gydant pasveiksta apie 60 procentų ligonių. Apie 20 procentų grįžta į normalią padėtį tik iš dalies ir tiek pat procentų nepasveiksta net gydomi. Beveik 2 procentai šių susirgimų baigiasi mirtimi.
 
Tad svarbu prisiminti, kad gražiausias yra sveikas kūnas, kurį lydi puiki savijauta.
== Nuorodos ==
* [http://www.valgymosutrikimai.lt/index.php?id=6&lng=1 ValgymoSutrikimai.lt - apie anoreksiją]
* [http://www.mokslon.lt/anoreksijos-valgymo-sutrikimas-gali-sukelti-rimtus-aki%C5%B3-pa%C5%BEeidimus Straipsnis www.mokslon.lt]
* [http://edieta.mama.lt/sportas_kunas/s1341/anoreksija-simptomai-ir-gydymas Straipsnis apie anoreksijos simptomus ir gydymą]
 
[[Kategorija:Jutimo sistema]]
2

pakeitimai

Naršymo meniu