Jan Hus: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
1 baitas pašalintas ,  prieš 9 metus
S
Vikifikavimas, replaced: → (3), - → – using AWB
S (r2.7.1) (robotas Pridedama: af:Jan Hus)
S (Vikifikavimas, replaced: → (3), - → – using AWB)
}}
 
'''Janas Husas''' ({{cs|Jan Hus}}; [[1369]] m. Husinece, Pietų [[Čekija]] – [[1415]] m. [[liepos 6]] d. Konstancoje) – čekų kultūros veikėjas, teologas.
 
[[Reformacija|Reformacijos]] ir antifeodalinio revoliucionio sąjūdžio [[Čekija|Čekijoje]] ideologas, čekų tautos nacionalinis didvyris.
 
=== Nuosprendis ir sudeginimas ===
J. Husui nuosprendis buvo paskelbtas [[1415]] m. [[liepos 6]] d. Nuosprendį priėmė Katedros susirinkimo Tarybos nariai, kurių kiekvienas dažniausiai atsistojęs pasakydavo kalbą (dažniausiai skambią), kurios pabaigoje pasakydavo ar, jo nuomone, J. Husas turėtų gyventi, ar mirti. Didžioji dauguma nubalsavo už tai, kad reikia išsaugoti J. Huso gyvybę, tačiau sprendimą priėmė mažuma.
 
Prieš pat įvykdant mirties bausmę, imperinis maršalas Von Pappenheim, stebint Count Palatine, paprašė J. Huso išpažinti savo nuodėmes ir taip išsaugoti gyvybę, tačiau Husas atsisakė tai padaryti ir pasakė: "Dievas yra mano liudininkas, dėl kurio aš nemaniau, kad mane neteisingai apkaltins. Giesmės tiesoje, kurią aš parašiau, ja meldžiausi ir iš jos pamokslavau, aš mirsiu šiandieną su palaima". 1415 m. J. Husas buvo sudegintas gyvas, o pelenai išpilti į [[Reinas|Reino]] upę.
 
== Kūryba ==
J. Huso teologiniai raštai parašyti lotynų ir čekų kalbomis. Pamokslų Betliejaus koplyčioje klausytojams skirti darbai paprastai buvo rašomi gimtąja čekų kalba. Tai pedagoginis traktatas „Duktė, arba Apie tikrojo išganymo kelio pažinimą“ (1412 m.), traktatas „Tikėjimo išdėstymas, dešimt Dievo ir mūsų Tėvo įstatymų“ (1413 m.), „Postilė, arba Šventųjų sekmadieninių skaitymų aiškinimas“. Lotyniškai parašyti poleminiai teologiniai traktatai „Apie Kristaus kraują“, „Apie Kristaus kūną“, sisteminis teologinis darbas pagal garsiąsias Petro Lombardo (Petrus Lombardus) apie 1164 m. „[[Sentencija]]s“ - „Prie keturių sentencijų“ (1409 m.), prieš [[Popiežius|popiežiaus]] politiką nukreipti traktatai „Indulgencijų klausimas“ ir „Prieš popiežiaus bulę“ ([[1412]] m.), taip pat pats reikšmingiausias J. Huso veikalas
„Apie bažnyčią“ („De ecclesia“, 1413 m.).
 
== Šaltiniai ==
* Filosofijos istorijos chrestomatija. Renesansas, 1984 m.
 
{{DEFAULTSORT:Hus}}
427 096

pakeitimai

Naršymo meniu