Izmiras: Skirtumas tarp puslapio versijų

Koordinatės: 38°25′0″ š. pl. 27°7′0″ r. ilg. / 38.41667°š. pl. 27.11667°r. ilg. / 38.41667; 27.11667 (Izmiras)
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
papildymas
Eilutė 29: Eilutė 29:
Iki graikų dabartinio Izmiro teritorijoje III tūkst. pr.m.e. Bayrakli miesto dalyje jau buvo gyvenvietė. IX a. pr.m.e. [[eoliečiai]] iš [[Kofonas|Kofono]] čia įkūrė įtvirtintą gyvenvietę. VIII a. ją užėmė [[jonėnai]] iš [[Kolofonas|Kolofono]] ir išplėtė iki polio.
Iki graikų dabartinio Izmiro teritorijoje III tūkst. pr.m.e. Bayrakli miesto dalyje jau buvo gyvenvietė. IX a. pr.m.e. [[eoliečiai]] iš [[Kofonas|Kofono]] čia įkūrė įtvirtintą gyvenvietę. VIII a. ją užėmė [[jonėnai]] iš [[Kolofonas|Kolofono]] ir išplėtė iki polio.


[[Antika|Antikos]] laikais vadinosi '''''Smirna''''' ({{Gr|Smyrna}}). Manoma, kad senojoje Smirnoje VIII-VII a. kūrė [[Homeras]].
[[Antika|Antikos]] laikais vadinosi '''Smirna''' ({{Gr|Smyrna}}). Manoma, kad senojoje Smirnoje VIII-VII a. kūrė [[Homeras]].

Apie 600 m. pr.m.e. senąją Smirną sugriovė [[Lidija|Lidijos]] karalius [[Aliatas II]]. Per vėlesnius tris šimtmečius čia tebuvo nereikšminga gyvenvietė. Tik IV a.pr.m.e. pabaigoje Smirna įkurta iš naujo, kai [[Antigonas I Vienaakis]] už 3,5 km į pietvakarius nuo senojo miesto šalia akropolio kalno Pago pastatė naują gyvenvietę (dabartinis Izmiro centras), kuri greitai įgavo polio statusą. Pagrindu Smirnos vystymuisi tapo uostas.


==Sportas==
==Sportas==

13:56, 12 gruodžio 2010 versija

Izmiras
turk. İzmir
Vaizdas:Izmir from Konak Pier.jpg
Izmiras
Izmiras
Izmiras
38°25′0″ š. pl. 27°7′0″ r. ilg. / 38.41667°š. pl. 27.11667°r. ilg. / 38.41667; 27.11667 (Izmiras)
Laiko juosta: (UTC+2)
------ vasaros: (UTC+3)
Valstybė Turkijos vėliava Turkija
Provincija Izmiro provincija
Gyventojų (2010) 3 245 069
Plotas 11,973 km²
Tankumas (2010) 271 032 žm./km²
Altitudė 30 m
Vikiteka Izmiras

Izmìras – miestas vakarų Turkijoje, prie Egėjo jūroje esančios Izmiro įlankos. Tris milijonus gyventojų turintis miestas yra trečias pagal dydį Turkijoje bei to paties pavadinimo provincijos admnistracinis centras. Čia yra antras pagal dydį šalies uostas (po Stambulo).

Tarptautinis oro uostas. Išvystyta maisto, tekstilės, mašinų gamybos pramonė. Universitetas. Yra senovės šventyklos liekanos (VII a. pr. m. e.), Tantalo karstas, citadelės sienos ir vartai (graikų laikotarpis), agora (II a.), mečetės.

Istorija

Antika

Iki graikų dabartinio Izmiro teritorijoje III tūkst. pr.m.e. Bayrakli miesto dalyje jau buvo gyvenvietė. IX a. pr.m.e. eoliečiaiKofono čia įkūrė įtvirtintą gyvenvietę. VIII a. ją užėmė jonėnaiKolofono ir išplėtė iki polio.

Antikos laikais vadinosi Smirna (gr. Smyrna). Manoma, kad senojoje Smirnoje VIII-VII a. kūrė Homeras.

Apie 600 m. pr.m.e. senąją Smirną sugriovė Lidijos karalius Aliatas II. Per vėlesnius tris šimtmečius čia tebuvo nereikšminga gyvenvietė. Tik IV a.pr.m.e. pabaigoje Smirna įkurta iš naujo, kai Antigonas I Vienaakis už 3,5 km į pietvakarius nuo senojo miesto šalia akropolio kalno Pago pastatė naują gyvenvietę (dabartinis Izmiro centras), kuri greitai įgavo polio statusą. Pagrindu Smirnos vystymuisi tapo uostas.

Sportas

Futbolas