Jonavos geležinkelio tiltas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
S Panaikinta kategorija "Geležinkeliai"; Pridėta kategorija "Geležinkelių infrastruktūra" (naudojant HotCat)
Brox (aptarimas | indėlis)
Eilutė 8: Eilutė 8:
| aukštis =
| aukštis =
}}
}}
'''Jonavos geležinkelio tiltas''' (''Jonavos geležinis tiltas'') – tiltas per [[Neris|Neries]] upę, [[Jonava|Jonavos]] pietryčiuose. Jį sudaro geležinės konstrukcijos, besiremiančios į 3 iš plytų pastatytas atramas: 2 Neries krantuose bei vieną atramą upės vagos viduryje.
'''Jonavos geležinkelio tiltas''' (dar kitaip vad. '''Jonavos geležinis tiltas''') – tiltas per [[Neris|Neries]] upę, [[Jonava|Jonavos]] pietryčiuose. Jį sudaro geležinės konstrukcijos, besiremiančios į 3 iš plytų pastatytas atramas: 2 Neries krantuose bei vieną atramą upės vagos viduryje.


== Istorija ==
== Istorija ==
Senasis geležinkelio tiltas (projekto autorius - [[Petras Vileišis]]), pastatytas [[1914]] m.
Senasis geležinkelio tiltas (projekto autorius - [[Petras Vileišis]]), pastatytas [[1914]] m., Antrojo pasaulinio karo metu buvo susprogdintas. Naujasis tiltas buvo pastatytas apie 20 m toliau (Neries tekėjimo linkme, pasroviui, Kauno link). Senojo geležinkelio tilto vietoje yra išlikusi atrama, esanti Neries upėje, ant kurios 2008 m. bus pastatyta Žemynos skulptūra, sukurtas ištisas Skulptūrinis-architektūrinis ansamblis, turintis turės kelias vizualines ašis. Jam pastatyti 2007 m. [[Jonavos rajono savivaldybė]]s administracija paskelbė viešąjį konkursą: sukurti architektūrinį–skulptūrinį akcentą - Žemynos skulptūrą, ansamblį. [[Žemyna]] – senovės baltų žemės, derliaus, gausos ir gyvybės deivė – buvo pasirinkta todėl, kad ji kaip niekas kitas tinka Jonavos miestui ir regionui. Skulptūros projektavimo ir statybos darbų suma – apie 250 000 Lt. Skulptūros pastatymo darbus iš dalies finansuoja Jonavos rajono savivaldybė (iš 2008 m. biudžeto).


[[Antrasis pasaulinis karas|Antrojo pasaulinio karo]] metu tiltas buvo susprogdintas.
== Literatūra ==


Naujasis tiltas vėliau buvo pastatytas apie 20 m toliau (Neries tekėjimo linkme, pasroviui, Kauno link). Senojo geležinkelio tilto vietoje yra išlikusi atrama, esanti Neries upėje.
* Eligijus Juvencijus Morkūnas. Technikos paminklai Lietuvoje. Kultūros paveldo centro leidykla "Savastis". Vilnius, 2000.

*Darius Klibavičius. Jonavos tiltai // Jonavos rajono laikraštis "Naujienos". - 2000 m. liepos 11 d., p. 4.
[[2008 m.]] ant išlikusios senojo tilto atramos buvo planuojama pastatyti [[Žemyna|Žemynos]] skulptūra, sukurtas ištisas Skulptūrinis-architektūrinis ansamblis, turintis turės kelias vizualines ašis. Jam pastatyti 2007 m. [[Jonavos rajono savivaldybė]]s administracija paskelbė viešąjį konkursą: sukurti architektūrinį–skulptūrinį akcentą - Žemynos skulptūrą, ansamblį. [[Žemyna]] – senovės baltų žemės, derliaus, gausos ir gyvybės deivė – buvo pasirinkta todėl, kad ji kaip niekas kitas tinka Jonavos miestui ir regionui. Skulptūros projektavimo ir statybos darbų suma – apie 250 000 Lt. Skulptūros pastatymo darbus iš dalies finansuoja Jonavos rajono savivaldybė (iš 2008 m. biudžeto).

== Literatūra ==
* Eligijus Juvencijus Morkūnas. Technikos paminklai Lietuvoje. Kultūros paveldo centro leidykla „Savastis". Vilnius, 2000.
*Darius Klibavičius. Jonavos tiltai // Jonavos rajono laikraštis „[[Naujienos (Jonava)|Naujienos]]". - 2000 m. liepos 11 d., p. 4.


== Nuorodos ==
== Nuorodos ==
Eilutė 28: Eilutė 33:


[[Kategorija:Jonavos tiltai]]
[[Kategorija:Jonavos tiltai]]
[[Kategorija:Geležinkelių infrastruktūra]]
[[Kategorija:Geležinkelio tiltai]]
[[Kategorija:tiltai per Nerį]]

13:13, 6 birželio 2010 versija

Jonavos geležinkelio tiltas
Vieta Jonava
Pastatytas ? m.

Jonavos geležinkelio tiltas (dar kitaip vad. Jonavos geležinis tiltas) – tiltas per Neries upę, Jonavos pietryčiuose. Jį sudaro geležinės konstrukcijos, besiremiančios į 3 iš plytų pastatytas atramas: 2 Neries krantuose bei vieną atramą upės vagos viduryje.

Istorija

Senasis geležinkelio tiltas (projekto autorius - Petras Vileišis), pastatytas 1914 m.

Antrojo pasaulinio karo metu tiltas buvo susprogdintas.

Naujasis tiltas vėliau buvo pastatytas apie 20 m toliau (Neries tekėjimo linkme, pasroviui, Kauno link). Senojo geležinkelio tilto vietoje yra išlikusi atrama, esanti Neries upėje.

2008 m. ant išlikusios senojo tilto atramos buvo planuojama pastatyti Žemynos skulptūra, sukurtas ištisas Skulptūrinis-architektūrinis ansamblis, turintis turės kelias vizualines ašis. Jam pastatyti 2007 m. Jonavos rajono savivaldybės administracija paskelbė viešąjį konkursą: sukurti architektūrinį–skulptūrinį akcentą - Žemynos skulptūrą, ansamblį. Žemyna – senovės baltų žemės, derliaus, gausos ir gyvybės deivė – buvo pasirinkta todėl, kad ji kaip niekas kitas tinka Jonavos miestui ir regionui. Skulptūros projektavimo ir statybos darbų suma – apie 250 000 Lt. Skulptūros pastatymo darbus iš dalies finansuoja Jonavos rajono savivaldybė (iš 2008 m. biudžeto).

Literatūra

  • Eligijus Juvencijus Morkūnas. Technikos paminklai Lietuvoje. Kultūros paveldo centro leidykla „Savastis". Vilnius, 2000.
  • Darius Klibavičius. Jonavos tiltai // Jonavos rajono laikraštis „Naujienos". - 2000 m. liepos 11 d., p. 4.

Nuorodos


Artimiausi tiltai per Nerį
prieš srovę: Jonavos geležinkelio tiltas pasroviui:
Taurostos tiltas Jonavos tiltas