Teflonas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Alexbot (aptarimas | indėlis)
S robotas Pridedama: ko:테프론
S robotas Keičiama: ko:테플론
Eilutė 30: Eilutė 30:
[[it:Politetrafluoroetilene]]
[[it:Politetrafluoroetilene]]
[[ja:ポリテトラフルオロエチレン]]
[[ja:ポリテトラフルオロエチレン]]
[[ko:테프론]]
[[ko:테플론]]
[[nl:Teflon]]
[[nl:Teflon]]
[[no:Polytetrafluoreten]]
[[no:Polytetrafluoreten]]

12:42, 20 balandžio 2009 versija

Teflonas – karščiui atsparus polifluorvinilinis plastikas. Dauguma savybių panašus į polichlorvinilą, tačiau chemiškai stabilesnis, mechaniškai tvirtesnis, turi stipresnes hidrofobines ir dielektrines savybes. Naudojamas cheminiams indams (keptuvėms) gaminti, apspariems nuo dėmių rubams ir kilimams, kabelių izoliacijai, bei nedegioms statybinėms konstrukcijoms.

Skirtingai nuo daugelio plastmasių, teflonas nedega, tačiau smarkiai kaitinamas skyla, išskirdamas itin toksiškus ir dirginančius fluoro junginius, dėl to manoma, kad statiniuose teflonas gali būti pavojingesnis už degias plastmases.

1939 m. tefloną išrado kompanija „DuPont“. Ši medžiaga pasižymi labai panašiomis savybėmis kaip ir silikonas: atsparus aplinkos poveikiui (korozijai), aukštoms ir žemoms temperatūroms, bei inertiškas. Nors buvo manoma, kad teflonas yra ekologiška medžiaga, nauji tyrimai dvejoja apie šios medžiagos ekologiškumą. Atlaikęs tyrėjų ir vartotojų išbandymus teflonas jau nuo šešiasdešimtųjų plačiai naudojamas masinėje gamyboje įvairių prietaisų, įrengimų, virtuvės indų ir įrankių paviršiams dengti. Viena iš teflono populiarumo priežasčių – prie tefloninio paviršiaus praktiškai niekas nelimpa.

Neseniai, JAV Aplinkos Apsaugos Agentūra (EPA), išreiškė susijaudinimą dėl galimo karcinogeninio poveikio net nuo mažo teflono kiekio, pasitaikančio vis dažniau aplinkoje ir žmogaus kūne. EPA mokslinė grupė nutarė, kad teflonas turi didelį, nors pilnai neištirtą potencialą sukelti vėžį žmonėse. Jie akcentuoja, kad labai svarbu kuo atidžiau ištirti šios medžiagos poveikį žmonėms bei aplinkai. Ši medžiaga dabar aptinkama 95 procentų amerikonų kraujo mėginiuose ir vis daugiau kūdykių krauje. PFOA (teflonas) neskyla, jis ilgai išsilaiko riebaliniuose audiniuose žmogaus kune. Teflonas išlieka aplinkoje labai ilgai, kadangi jis neskyla normaliuose atmosferos salygose. Teflono didžiausia kompanija DuPont žada ateityje sparčiai mažinti šios medžiagos gamybą.[1][2]


Nuorodos

  1. Environmental Working Group, EPA’s Draft Risk Assessment of Potential Human Health Effects Associated with PFOA and Its Salts
  2. Aplinkos Apsaugos Agentūra, Perfluorooctanoic Acid Human Health Risk Assessment Review Panel