Bankomatas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
SNėra keitimo santraukos
Eilutė 32: Eilutė 32:
'''Bankomatų tinklai Lietuvoje ir pasaulyje'''
'''Bankomatų tinklai Lietuvoje ir pasaulyje'''
* [http://www.hansa.lt/fiziniams30_190.html „Hansabanko“ bankomatų tinklas]
* [http://www.hansa.lt/fiziniams30_190.html „Hansabanko“ bankomatų tinklas]
* [http://www.seb.lt/lt/wcp/ SEB Vilniaus banko bankomatų tinklas]
* [http://www.seb.lt/lt/wcp/ SEB banko bankomatų tinklas]
* [http://www.nordlb.lt/lt/about/contacts/bankomatai/ „Nord/LB“ bankomatų tinklas]
* [http://www.nordlb.lt/lt/about/contacts/bankomatai/ „Nord/LB“ bankomatų tinklas]
* [http://www.snoras.com/lt/about/network Banko „Snoras“ bankomatų tinklas]
* [http://www.snoras.com/lt/about/network Banko „Snoras“ bankomatų tinklas]

14:01, 20 spalio 2008 versija

Bankomatas

Bankomatas (ATM – automated teller machine) – elektroninis įrenginys, kuriuo banko klientas gali išsiimti grynuosiuos pinigus.

Istorija

1960 – „New York's First National City Bank“ (šiuo metu – „CitiBank“) keliuose savo banko padalinių instaliuoja taip vadinamus bankografus. Jais klientai gali sumokėti komunalinius mokesčius be klientų aptarnavimo specialisto (teller) pagalbos.

1967 – instaliuojamas pirmasis grynųjų pinigų išdavimo automatas. Pirmąjį tokį bankomatą sukūrė įmonė „De La Rue Instruments“. Jį įrengė „Barclays Bank“ savo padalinyje Londono apylinkėse. Šis automatas buvo pavadintas De La Rue Automatinė Pinigų Gryninimo Sistema (De La Rue Automatic Cash System- DACS). Jame pinigų išgryninimui buvo naudojami banko čekiai.

1968kortelių pritaikymas: „Barclay“ ir keletas kitų bankų pristato mašiną, kurioje naudojama plastikinė banko kortelė. Šias korteles galima buvo panaudoti tik vieną kartą, kadangi bankomatas „prarydavo“ kortelę ir kitam pinigų gryninimui banke reikėdavo išsiimti kitą kortelę.

Pirmieji Diebold bankomatai – TABS mašinos.

1969 – pirmą kartą bankomate panaudotos magnetinės kortelės: Niujorko „Chemical Bank“ Docutel įrengia pirmąjį bankomatą, kuriame grynieji pinigai išduodami naudojant plastikinę kortelę su magnetine juostele.

„Chemical Bank“ reklaminė kampanija skelbė: „Rugsėjo 2 mūsų bankas atsidarys 9:00 ir daugiau niekada nebeužsidarys!“

Kiti gamintojai taip pat pradėjo gaminti bankomatus, tačiau Docutel buvo pirmasis gavęs patentą ir pripažintas modernių magnetinių technologijų panaudojimo bankomatuose išradėju. Šiuo metu jo pirmasis bankomatas saugomas Smithsonian Nacionaliniam Amerikos Istorijos muziejuje.

Įdomu, kad iš pradžių to laikmečio bankininkai skeptiškai vertino bankomatų atsiradimą. Visų pirma dėl kainos, kuri tuo metu siekė 8000 dolerių (iš esmės tai buvo brangiau nei samdyti žmogų). Be to, bankininkai teigė jog jų klientams labiau patinka bendrauti su žmonėmis, o ne mašinomis. Galiausiai, jie teigė norį kad klientai lankytųsi bankų padaliniuose, kadangi tai suteikia galimybę ugdyti klientų lojalumą ir parduoti daugiau produktų.

1971 – pirmasis tikrasis bankomatas: Docutelis pristato „Total Teller“ pavadintą bankomatą, kuris yra pirmasis visiškai funkcionuojantis bankomatas.

1973 – prasideda sparti bankomatų plėtra: 1973 m. pabaigoje JAV įrengta jau 2,000 bankomatų (didžioji dalis sukurtų Docutelio). Jie parduodami po 30,000 USD.

Pirmasis bankomatas Lietuvoje

Pirmąjį bankomatą Lietuvoje įrengė SEB Vilniaus bankas 1996 m. rugsėjo 19 d. Jis priėmė mokėjimo korteles VISA, galima buvo išsiimti vieno nominalo banknotus. Į pirmąjį bankomatą bankas skelbė investavęs 60 tūkst. litų.

Nuorodos

Bankomatų tinklai Lietuvoje ir pasaulyje

Istorija

Keletas bankomatų gamintojų