Camera obscura: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Knutux (aptarimas | indėlis)
Leia~ltwiki (aptarimas | indėlis)
aptvarkau pradžiai, toliau tegu rašo specialistai
Eilutė 1: Eilutė 1:
[[Image:Camera obscura box.jpg|thumb|right|Camera obscura]]
{{cleanup}}


'''Pinhole''' kamera, dar žinoma kaip "camera obscura" yra ko gero pats seniausias optinis atvaizdo atkūrimo įrenginys. Vieni pirmųjų nagrinėję šį reiškinį, daugiau nei prieš 2400 metų, buvo tokie garsūs žmonės kaip Aristotelis ar Kinijos filosofas Mo Ti, tačiau pirmasis detalus "camera obscura" aprašas pasaulį išvydo tik 1485 metais ir parengė Leonardas da Vinčis.
'''Camera obscura''' ({{lot|tamsus kambarys}}) (taip pat - '''pinhole''') - [[optika|optinis]] įrenginys, naudotas dailininkų ir turėjęs įtakos [[fotografija|fotografijos]] atsiradimui. Reiškinys, kuris padėjo sukurti ''camera obscura'', tyrinėtas dar [[Moizmas|Modzi]] ir [[Aristotelis|Aristotelio]], tačiau pirmasis detalus prietaiso aprašas atsirado [[1485]]m., jo autorius - [[Leonardas da Vinčis]].


''Camera obscura'' - tai nelaidi šviesai dėžutė ar patalpa, kurios vienoje sienoje yra nedidelė skylutė. Per skylutę įeinantis šviesos spindulys krenta ant kitos sienos. Tokiu būdu gaunamą išorinio vaizdo projekciją dailininkai perkopijuodavo ant popieriaus. ''Pinhole'' fotoaparate priešpriešinė sienelė turi jautrų šviesai paviršių, kurio dėka gaunama ''pinhole'' fotografija.
XX amžiaus viduryje - "camera obscura" buvo vėlgi pritaikyta praktikoje. Mokslininkai atrado, kad pinhole pagalba galima fotografuoti rentgeno spindulius, kuriuos sulaiko įprastas lešis.


{{technol-stub}}
Pirmoji pinhole fotografija pasaulį išvydo 1850 metais, tačiau savo populiarumo, šis fotografijos būdas, susilaukė tik XIX amžiaus pabaigoje.


Pinhole fotoaparato principas yra ganėtinai paprastas, iš esmės - "camera obscura", tai betkokia, nelaidi šviesai dėžutė (ar netgi patalpa) su maža skylute vienoje sienelėje ir jautriu šviesai paviršiumi ant priešpriešinės sienelės. Pinhole fotoaparatus fotomėgėjai gamina ir iš sausainių ar degtukų dėžučių, ir iš nebenaudojamų fotoaparatų, o kai kurie netgi modifikuoja savo veidrodinius fotoaparatus - vietoje ojektyvo naudoja dangtelį su vos kelių dešimtųtų ar netgi šimtųjų milimetro dalių skylute.


[[en:Camera obscura]]
[[en:Camera obscura]]

17:07, 5 sausio 2008 versija

Camera obscura

Camera obscura (lot. tamsus kambarys) (taip pat - pinhole) - optinis įrenginys, naudotas dailininkų ir turėjęs įtakos fotografijos atsiradimui. Reiškinys, kuris padėjo sukurti camera obscura, tyrinėtas dar Modzi ir Aristotelio, tačiau pirmasis detalus prietaiso aprašas atsirado 1485m., jo autorius - Leonardas da Vinčis.

Camera obscura - tai nelaidi šviesai dėžutė ar patalpa, kurios vienoje sienoje yra nedidelė skylutė. Per skylutę įeinantis šviesos spindulys krenta ant kitos sienos. Tokiu būdu gaunamą išorinio vaizdo projekciją dailininkai perkopijuodavo ant popieriaus. Pinhole fotoaparate priešpriešinė sienelė turi jautrų šviesai paviršių, kurio dėka gaunama pinhole fotografija.