Socialinis vaidmuo

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Socialinis vaidmuo – tam tikras elgesio šablonas, juo apibūdinamas tam tikrą padėtį užimantis žmogus. Jo elgesio būdų visuma būdinga tam tikrai veiklos sričiai. Vaidmens atlikimas – nebūtinai veikla. Ši sąvoka vartojama ir ryšių su kitais žmonėmis specifikai apibūdinti. Soc. vaidmuo – ilgaamžiškesnis už jo atlikėją. Kai kuriuos vaidmenis galima laikyti amžinais. Pvz: motinos, tėvo ir pan.

Stadijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žmonės atlieka savo vaidmenį keisdami elgesį taip, kad padarytų įspūdį kitiems. Tuo pačiu vaidmenį jie pasisavina ir įjungia į bendrą savo asmenybės kontekstą. Skiriamos keturios socialinio vaidmens stadijos, kurias suformulavo G. V. Olportas:

 1. Su vaidmeniu susiję lūkesčiai.
 2. Vaidmens supratimas.
 3. Vaidmens priėmimas.
 4. Vaidmens vykdymas.

Vaidmenų klasifikacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. Biologiniai (vyro ir moters).
 2. Profesiniai.
 3. Giminystės vaidmenys (motina, dukra, tetos).
 4. Amžiaus tarpsnio (paauglio, senelio).
 5. Sąmoningi ir pasąmonės lygmenyje atliekami vaidmenys (vyriausia sesuo atlieka motinos vaidmenį).
 6. Pastovūs ir nepastovūs vaidmenys.
 7. Centriniai ir antraeiliai.
 8. Universalūs ir specifiniai (studentas-universalu, bet 1-mo kurso studentas, tai jau konkretus vaidmuo).

Vaidmenų konfliktai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dažnai vieni vaidmenys trukdo, prieštarauja kitiems. Žmogaus dalyvavimas daugelyje grupių su skirtingais reikalavimais sąlygoja konfliktus. Priežastys dėl kurių kyla šie konfliktai:

 • Vaidmenų prioritetai. Asmuo atlikdamas soc. vaidmenį suteikia jam nevienodą svarbumą. Vieniems vaidmenims teikia pirmenybę, kitiems antraeilę vietą. Toks vaidmenų paskirstymas – dvejopas: vieniems pirmenybę nustato pati asmenybė, o kitų vaidmenų svarbumas gali priklausyti nuo aplinkinių.
 • Konfliktas kylantis dėl neatitikimo tarp keliamų asmenybės elgesio šablonų ir subjektyvios asmens atliekamo vaidmens interpretacijos.
 • Sąlygos konfliktas. Bet kuris soc. vaidmuo tampa įmanomu tik sąveikoje su kitais vaidmenimis. Procese pasitaiko kai vienas vaidmuo prieštarauja kitam.
 • Jaunystėje ypač ryškus konfliktas tarp biologinio ir profesinio vaidmens.

Vaidmenų konfliktai ir jų sprendimai gali tapti žmogaus vertybių, pareigų, brandumo patikrinimu. Sprendžiant vaidmenų konfliktus paprastai pasitelkiamas vienas vaidmuo ir laikomasi su juo susiėjusių vertybių. Vaidmens atlikimą reguliuoja socialinė kontrolė.