Seksualinė prievarta kalėjime

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Seksualinė prievarta kalėjime yra lytinė prievarta, kurią patiria kaliniai iš kitų kalinių ar kalėjimų personalo. Kadangi skirtingų lyčių kaliniai laikomi atskirai, lytiniai aktai paprastai atliekami su tos pačios lyties partneriu, dažniausiai visiškai nepaisant jo seksualinės orientacijos. Kalinių žargone prievartaujamasis vadinamas „gaidžiu“ ir priklauso tokio pat pavadinimo kastai. Ši kasta neturi daug bendro su homoseksualumo reiškiniu už kalėjimo ribų. Pats žodis pastaruoju metu paplitęs ne vien nusikaltėlių žargone, bet ir už kalėjimo sienų. Toks įvardijimas laikomas kraštutiniu nepagarbos ir paniekos ženklu.

Statusas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prievartaujamojo statusas visada susijęs su iš esmės vergo socialine padėtimi[1]. Tai yra žema kasta, kuriai kalinys ima priklausyti po tam tikros procedūros. Prievartaujamieji negali miegoti kaliniui įprastose lovose, privalo naudotis atskirais buities rakandais, nuolat kenčia fizinį smurtą. Kastų sistemoje jie neturi jokių teisių.

Tikėtinos aukos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prievartaujamojo padėtyje neretai atsiduria pinigų neturintys ar silpni žmonės, jei jie neįtinka kitiems dėl kokių nors priežasčių. Dažniau į šią padėtį patenka jauni ar jaunai atrodantys žmonės, taip pat tie, kurių elgesyje įžiūrima kokių nors silpnumo požymių (vengimas bendrauti ir pan), taip pat nuteisti už seksualinius nusikaltimus [1].

Agresoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Agresoriai paprastai taip pat būna gana jauni, neretai tokio pat amžiaus kaip ir prievartaujamasis, tačiau fiziškai stipresni. Jie agresyvesni ir paprastai būna nuteisti už sunkesnius nusikaltimus nei puolamieji. Gėjai paprastai nepuola kitų žmonių, daug labiau tikėtina, jog gėjus pats bus prievartaujamas[reikalingas šaltinis].

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prievartavimai kalėjimuose yra gana paplitęs reiškinys – rašoma, kad Amerikoje bent kartą seksualiai prievartauti buvo 7 % kalinių ([2] rašoma, jog net 22.3 %). Šis reiškinys skatina panašią atsakomąją reakciją: 34 % išprievartautų kalinių, paleistų iš kalėjimo, vėliau laisvėje atlieka seksualinius nusikaltimus prieš nepilnamečius[reikalingas šaltinis]. Šis reiškinys būdingas tiek vyrams, tiek moterims[reikalingas šaltinis]. Panašūs santykiai kai kada stebimi ir tarp gyvūnų (beždžionių), jei kartu laikomi tik vienos lyties atstovai. Ne taip akivaizdžiai reiškinys gali pasireikšti ir už kalėjimo ribų, jei vienoje vietoje susitelkia daug tos pačios lyties žmonių (specializuotose stovyklose ir pan).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 No Escape: Male Rape in U. S. Prisons.Human Rights Watch 2001 m dokumentas
  2. SPR Academic Study