Savivaldybės administracija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Savivaldybės administracijasavivaldybės biurokratinis aparatas, vykdantis savivaldybės politinės struktūros – savivaldybės tarybos suformuluotus uždavinius ir priimtus sprendimus bei įgyvendinantis savo parengtas savivaldybės teritorijos plėtros ir viešojo administravimo programas.

Administracijos struktūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sektorinis savivaldos tipas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Savivaldybės administracinę struktūrą daug kuo lemia pasirinktas savivaldos tipas. Jeigu pasirenkamas sektorinis savivaldos tipas, reikalingas didesnis, labiau specializuotas ir daugiau įvairių sričių specialistų turintis biurokratinis aparatas su skėtine struktūra:

Tokiai struktūrai kontroliuoti reikalingas ir didesnis žinybinis kontrolės aparatas, ir atitinkanti administracijos struktūrą bei ją kontroliuojanti politinių savivaldybės tarybos komitetų struktūra. Kuo daugiau sprendžiančių ir vykdančių grandžių, tuo didesnė turi būti kanceliarija, daugiau patalpų reikia tokiam aparatui susodinti, daugiau aptarnaujančių darbuotojų, daugiau pinigų visam mechanizmui išlaikyti.

Teritorinis savivaldos tipas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ne mažesnė administracinė struktūra reikalinga ir kai pasirenkamas teritorinis savivaldos tipas, nes kiekvieno kaimo ar miesto mikrorajono seniūnas, būdamas teritorijoje vienintelis rinktas bendruomenės atstovas, taip pat turi apsistatyti atskirų sričių specialistais, patarėjais ir paslaugų organizatoriais. Reikalinga ir centrinė administracija su savo specialistais bei organizatoriais, kuruojančiais centriniam lygmeniui priskirtas funkcijas.

Funkcinis savivaldos tipas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žymiai mažesnė administracija reikalinga, jeigu pasirenkamas funkcinis savivaldos tipas. Politinius sprendimus politikai rengia savose – partijų ar savivaldybės tarybos struktūrose. Jie taip pat samdo paslaugas teikiančias įmones ir organizacijas bei šių paslaugų kokybę kontroliuojančias įstaigas. Dirbant pagal šį tipą net ir savivaldybės taisyklėms bei kitiems teisės aktams rengti specialistų komandas galima pasamdyti konkurso būdu.

Kai paslaugų bendruomenei organizavimu užsiima patys politikai, administracijai lieka tik paslaugų gyventojams organizavimas ir vykdymas, gyventojų konsultavimas ir eilinių sprendimų projektų rengimas. Daugelį tarpininkavimo gyventojams funkcijų gali atlikti nedidelė, „vieno langelio” principu dirbanti komanda. Paslaugas įmonėms gali teikti „One Stop Shop“, – savivaldybės struktūrinis padalinys, arba „One Stop Agency“ – konkurse samdoma ūkinės veiklos skatinimo bendrovė, turinti teisę naudotis visais savivaldybės duomenų bankais. Daugelį savivaldybės funkcijų pavedus vykdyti privačioms arba viešosioms įstaigoms, galima labai sumažinti blogąjį biurokratizmą, pagreitinti darbų atlikimą, pagerinti paslaugų kokybę.

Standartai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Savivaldybės administravimas mažai kuo skiriasi nuo bet kurios įmonės ar organizacijos valdymo. Todėl XX a. pabaigoje ir savivaldoje buvo pradėti taikyti bendrieji vadybos standartai. 1997 m. Europos Komisija pasiūlė savivaldybėms pasinaudoti Tarptautinės standartizavimo organizacijos (ISO) parengtais vadybos standartais ISO 9000, ISO 14001 ir kitais, o Aplinkosauginės vadybos ir audito schema EMAS pripažinta aukščiausiu savivaldybių valdymo standartu, pavyzdžiui, ISO 14001 gali būti tik kaip tarpinė grandis diegiant EMAS.