Pereiti prie turinio

Sakvojažas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šiuolaikiniai portfeliai ir kitos panašios talpyklės. Dešinėje - sakvojažas.
Senoviškas maždaug 1860 m. kiliminis sakvojažas iš vilnonio audeklo, su odine rankena.

Sakvojažas (pranc. sac voyage 'kelioninis krepšys') – paprastai odinė vidutinio dydžio kelioninė talpyklė, kurios korpusas dažniausiai paprastas, o viršus suveriamas ir susegamas[1]. Turi paprastai vieną kietą rankeną, bet rankenos gali būti ir dvi. Lyginant su portfeliu paprastai pasižymi didesne talpa.

Šiuolaikinio sakvojažo prototipas buvo paprastas bagažinis krepšys, pasiūtas iš seno kilimo gabalų. Dėl to JAV sakvojažus iki šiol vadina angl. carpetbag 'kiliminis krepšys'. XIX a. 5-6 dešimtečius tokie carpetbags buvo labai madingi JAV, juos naudodavo keliaudami JAV geležinkeliais. Sakvojažai savo populiarumą išlaikė ir toliau, ne tik dėl pigumo, bet ir dėl patogumo ir patvarumo, nes kiliminę medžiagą pakeitė oda. Odiniai sakvojažai pasidarė pasiturinčiųjų atributas.

Po JAV Pilietinio karo JAV atsirado sąvoka sakvojažininkas (angl. carpetbagger). JAV pietuose tai buvo neigiama sąvoka, reiškusi šiaurietį, atvykusį į pietų valstijas be nieko, tik su sakvojažu, ir besistengusiu pigiai supirkti nuskurdusių pietiečių turtą.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]