SSH

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

SSH (Secure shell) – tai tinklo protokolas, aprašantis apsaugotą kliento prisijungimą prie serverio aplinkos (shell) ir komandų vykdymą. Standartinis ssh prievadas (portas) yra 22 (TCP).

SSH buvo sukurtas kaip alternatyva Telnet ir kitiems nesaugiems prisijungimo protokolams, kuriais vartotojo siunčiama informacija - vardai, slaptažodžiai ir komandos, siunčiami atviru tekstu, kuris gali būti lengvai perimtas. SSH naudojamas šifravimas užtikrina duomenų saugumą ir vientisumą perduodant juos nesaugiais tinklais, pavyzdžiui, internetu.

SSH protokolas naudoja SSL šifravimo ir duomenų perdavimo tinklu sistemą. Prisijungimas prie nutolusio kompiuterio per SSH protokolą vadinamas shell'u. Siekiant prisijungti reikalinga SSH kliento programa, taip pat reikia žinoti SSH serverio adresą, vartotojo vardą, kuriuo norima prisijungti, ir jei reikalinga - slaptažodį.

Prisijungus patenkama į serverio komandinę eilutę (konsolę) ir galima vykdyti komandas, kurias vykdyti turite teises. Dauguma GNU/Linux distribucijų leidžia naudoti ir grafinę sąsają, vykdant serveryje tokias programas kaip Eclipse, OpenOffice.org ir pan. Tačiau šiuo atveju perduodamų duomenų srautas yra daug didesnis, ir metodas pasiteisina tik jei interneto ryšys pakankamai greitas (tarkim, tarp tame pačiame lokaliame tinkle esančių kompiuterių).

SSH daug kur pakeitė senesnį Telnet protokolą, kuris buvo pripažintas nesaugiu įsilaužimams (slaptažodis perduodamas nešifruotas).