Rytų Sudano kalbos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Rytų Sudano
PaplitimasRytų Afrika
Kalbų skaičius106
KilmėNilo-Sacharos
>Rytų Sudano
Geografinis paplitimas
KlasifikacijaAstabora, Kir-Abajaus

Rytų Sudano kalboskalbų pošeimė, savo ruožtu priskiriama didesnei Nilo-Sacharos kalbų šeimai, paplitusi rytų Afrikoje (Sudane, Etiopijoje, Ugandoje, Kenijoje). Didžiausia šios pošeimės grupė yra nilotinės kalbos, o didžiausia kalbinė įvairovė yra Kordofano regione, kuris laikomas visos kalbų pošeimės protėvyne. Tik viena kalba iki XX a. turėjo savo raštą ir civilizaciją - senovės nubų kalba. Kai kurie mokslininkai šiai pošeimei linkę priskirti merojitų kalbą, kuria buvo šnekama Kušo karalystėje.

Klasifikacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daugiausia klasifikacijoje yra nuveikęs M. L. Benderis. Jis siūlo skirstyti visas kalbas į dvi dideles grupes, pagal tai, ar jų asmeniniame įvardyje "aš" yra priebalsis "k" (astabora kalbos) ar "n" (kir - abajaus kalbos). Iš viso jis išskiria 9 kalbines grupes:

Eretas (2001) pasiūlė į šią pošeimę įtraukti Kuliakų kalbas ir izoliuotą Berta kalbą.

Bibliografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Bender, M. Lionel. 2000. "Nilo-Saharan". In Bernd Heine and Derek Nurse, eds., African Languages: An Introduction. Cambridge University Press.
  • Bender, M. Lionel. 1981. "Some Nilo-Saharan isoglosses". ed. Thilo Schadeberg, M. L. Bender, Nilo-Saharan: Proceedings of the First Nilo-Saharan Linguistics Colloquium, Leiden, Sept. 8-10, 1980. Dordrecht: Foris Publications.
  • Ehret, Christopher. 2001. A historical - comparative reconstruction of Nilo-Saharan. Köln: Rudiger Köppe.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]